Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Cumhuriyet düşüncesinin oligarşi, monarşi, teokrasi gibi düşüncelerden temel farkı nedir? Açıklayınız.

Cumhuriyet düşüncesinin oligarşi, monarşi, teokrasi gibi düşüncelerden temel farkı nedir? Açıklayınız.  Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Cumhuriyet düşüncesinin oligarşi, monarşi, teokrasi gibi düşüncelerden temel farkı nedir? Açıklayınız.

Soru: Cumhuriyet düşüncesinin oligarşi, monarşi, teokrasi gibi düşüncelerden temel farkı nedir? Açıklayınız.

  • Cevap: Cumhuriyet, halkın çoğunluğunun egemenliğine dayanan yönetim biçimi olarak bilinmektedir. Cumhuriyet düşüncesinin oligarşi, monarşi, teokrasi gibi düşünce yapılarından rejim ve yönetim olarak farklılığı bulunmaktadır. Cumhuriyet bir yönetim şekli olarak devleti idare etmek anlamına gelir. Cumhuriyet devleti idare ederken, hükümeti de oluşturan rejimler bulunmaktadır. Oligarşi, belli bir grubun hükümet etmesi, monarşi tek kişinin hükümet etmesi, teokrasi ise dine dayalı hükümetin oluşması anlamına gelir. Cumhuriyet devlet idaresi, oligarşi, monarşi, teokrasi ise rejim olarak hükümet etme şeklidir. Cumhuriyet en uyumlu olarak demokrasi rejimi ile çalışmaktadır. Demokrasi halkın kendi kendini yönetmesidir.

12. Sınıf Meb Yayınları T.C İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 102 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!