Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Bosna Savaşı’nda Hırvat milislerin özellikle tarihi Mostar Köprüsü’ne saldırmasını nasıl değerlendirirsiniz?

Bosna Savaşı’nda Hırvat milislerin özellikle tarihi Mostar Köprüsü’ne saldırmasını nasıl değerlendirirsiniz?  Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Bosna Savaşı’nda Hırvat milislerin özellikle tarihi Mostar Köprüsü’ne saldırmasını nasıl değerlendirirsiniz?

Soru: Bosna Savaşı’nda Hırvat milislerin özellikle tarihi Mostar Köprüsü’ne saldırmasını nasıl değerlendirirsiniz?

  • Cevap: 27 Kasım 1991 tarihinde Bosna-Hersek bütünlüğünü korumak için Yugoslavya’dan bağımsızlığını ilan etti. Bosna-Hersek’deki nüfusun çoğunluğunu oluşturan Hırvatlar ve Boşnaklar Yugoslavya’dan bağımsız bir ülke olmak isterken, Bosna-Hersek sınırları içerisinde yaşayan Sırplar, kendi cumhuriyetlerini (Batı Sırp Cumhuriyeti) ilan ettiler. İlan edilen Batı Sırp Cumhuriyeti, istediği toprakları ele geçirmek için Müslüman olan Boşnaklara saldırılarda bulundular. 1992 yılında Sırp milis kuvvetleri Bosna-Hersek’i harabeye çevirmişlerdi. Şehrin sembolü olan Mostar Köprüsü Hırvat kuvvetlerinin etkisiyle yıkılmıştı. Hırvat milislerinin tarihi Mostar Köprüsünün yıkma amacı, Boşnak toplumunun direncini kırmak içindir. Şehirdeki kültürel bir simgenin yok edilmesi, zaten saldırı ve baskı altındaki Boşnak toplumunun direncini kırmakta önemli rol oynamıştır.

12. Sınıf Meb Yayınları T.C İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 242 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!