Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Aşağıdaki soruları metinden hareketle cevaplayınız.

“Aşağıdaki soruları metinden hareketle cevaplayınız.” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Aşağıdaki soruları metinden hareketle cevaplayınız.

Aşağıdaki soruları metinden hareketle cevaplayınız.

  • Cevap: 

1. Ülkelerin toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesi ve sınırların korunması konusundaki söz birliğinin Yunan İsyanı sonrası unutulmasının nedenleri neler olabilir?

  • Cevap: Çünkü devletler kendi çıkarlarını düşünürler. Önceden verdikleri bir sözden çıkarları için vazgeçebilirler. Siyaset dediğimiz iğrenç şey tam da budur ne yazık ki. Sözleri tutmama yani.

2. Mürur tezkeresi nedir?

  • Cevap: Osmanlı Devleti’nde ülke içinde seyahat etmek ve İstanbul’a gitmek için alınan izin ve geçiş belgesi; bir nevi iç pasaport. Bu uygulama gelişigüzel yerleşimleri, vergi ihlalini, kaçak işçi ve işsiz akınını önlemeye yöneliktir

3. Osmanlı Devleti’nin 1848 Avrupa İhtilalleri sırasında özellikle Balkanlarda önlem almasının nedenleri nelerdir?

  • Cevap: Çünkü Balkanlardaki halkın kışkırtılması ve isyan etmesi devletten ayrılmak için isyanlara kalkışmasının önüne geçilmek istenmektedir.

4. Osmanlı Devleti tarafından çıkarılan emirlerde neler istenmektedir?

  • Cevap: Bölge idarecilerinin dikkatli olmaları istenmektedir. Bunun yanında herkesin yanında mürur belgelerini taşımasını devletin zarar göreceği her türlü faaliyetten uzak durulması istenmektedir.

5. Devletimizin güvenliğinin sağlanması için alınması gereken tedbirleri belirttiğiniz bir maili İçişleri Bakanlığına gönderiniz.

  • Cevap: Devletin güvenliği hususunda,

➜ Kime: İç İşleri Bakanlığı
➜ Mail: Sayın Bakanlığımız,
➜ Herkesin dikkatli olmaları konusunda uyarılması
➜ İdarecilerin adaletli olmaları

11. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları MEB Yayınları Sayfa 187 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!