Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Aşağıdaki soruları metinden hareketle cevaplayınız.

“Aşağıdaki soruları metinden hareketle cevaplayınız.” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Aşağıdaki soruları metinden hareketle cevaplayınız.

Aşağıdaki soruları metinden hareketle cevaplayınız.

  • Cevap: 

1. İbrahim Müteferrika’nın matbaanın faydaları ile ilgili görüşleri nelerdir?

  • Cevap: Zevk ve sefanın ya­nında, Osmanlıların Rönesans’ı olarak kabul ede­bileceğimiz, bilinçli olarak Batı’ya yönelme istek­lerinin de belirgin bir şekilde ortaya çıkmaya başladığı bir dönem olmuş­tur. Matbaa sayesinde Osmanlı hem dış gelişmelerden haberdar olacak hem de kendi nüfusundaki halkın okum yazma faaliyetlerini desteklemiş olacaktı.

2. Yirmi sekiz Çelebi Mehmed Efendi’nin büyükelçi olarak görevlendirilmesinin nedenleri nelerdir?

  • Cevap: Gelişen yeni siyasî olaylar ve Fransa’ya olağan üstü bir elçi yollanması talebi üzerine Çelebi Mehmed, Vezîriâzam Nevşehirli Damat İbrâhim Paşa’nın desteğiyle bu göreve tayin edildi.

3. “Risale” ne demektir?

  • Cevap: Küçük kitap, broşür anlamına gelir.

4. Sizce, matbaanın bilimin gelişmesine olan etkileri nelerdir?

  • Cevap: Matbaanın kullanılmaya başlamasıyla halkın hayatında görülen önemli gelişmelerden biri gazetelerin yayımlanmasıdır. Matbaa sayesinde, kitaplar kolaylıkla basılmıştır. Böylece kitaplar yaygınlaşmış, daha çok kişiye daha ucuza ulaşılabilir olmuştur. Basılan kitaplar daha çok halk kitlelerini etkiler hale gelmiştir. Okuma daha çok yaygınlaştığından, insanların kültürel düzeyleri artmıştır.

5. Günümüzde matbaa fuarlarında hangi tür etkinlikler yapılabilir?

  • Cevap: Yeni çıkan kitaplar tanıtılabilir, yazarlarla sohbetler yapılabilir. Gazete ve dergilerin son yayınları okurlarla buluşturulabilir. En son teknoloji matbaa makineleri tanıtılabilir.

11. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları MEB Yayınları Sayfa 87 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!