Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Aşağıdaki soruları metinden hareketle cevaplayınız.

“Aşağıdaki soruları metinden hareketle cevaplayınız.” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Aşağıdaki soruları metinden hareketle cevaplayınız.

Aşağıdaki soruları metinden hareketle cevaplayınız.

  • Cevap: 

1. Selanik’in seçkin bir kültür merkezi olmasının nedenleri nelerdir?

  • Cevap: Selanik Sultan II. Abdülhamid devrinde ülkedeki diğer şehirlere göre her konuda büyük gelişme göstermiştir. 19. yüzyılın ikinci yarısında Selânik’teki hızlı nüfus artışı, dış dünya ile yapılan yoğun ticaret ve büyük ölçüde Rumeli demir yollarının yapımıyla ilgilidir. Selanik modern ulaşım olanaklarına sahip Osmanlı kentlerinin başında gelmekte idi. 1907’de elektrikli tramvay şehre geldiğinde İstanbul’da bile elektrikli tramvay yoktu.

2. Selanik’in Türk siyasi tarihindeki önemi nedir?

  • Cevap: Mustafa Kemal’in doğduğu kent olması çok değerlidir.

3. Selanik’i konu alan romanlar hangileridir?

  • Cevap: Cahit Uçuk’un Bir İmparatorluk Çökerken, Yıldız Sertel’in Annem, Yahya Kemal’in Çocukluğum, Gençliğim, Siyasi ve Edebi Hatıralarım, Ömer Seyfettin’in hatıralarından; Sergun Ağar’ın Aşkın Samatyası Selanik’te Kaldı, Tuna Kiremitçinin Selanik’te Sonbahar, Güngör Mazlum’un Suskun Güvercin, Yılmaz Gürbüz’ün Balkan Acısı ve Selanik’ten İzmir e romanlarına kadar pek çok eserden yola çıkarak Selanik işlenmiştir.

4. “Atatürk’e adanmış” ifadesi hangi anlamlara gelmektedir?

  • Cevap: Atatürk’e feda edilmiş demektir.

5. Övünç ne demektir?

  • Cevap: Övünme kıvanmak anlamındadır.

6. Hangi şehirle ilgili bir roman yazmak isterdiniz? Neden?

  • Cevap: İstanbul çünkü hem tarihi hem de doğal yönden çok zengindir.

7. Seçtiğiniz şehrin önemli özelliklerini belirttiğiniz kısa bir roman özeti yazınız.

  • Cevap: Roman Abdülhamit’in istibdat döneminde başlar ve Ankara Hükümeti’nin kurulduğu yıllarda son bulur. Romanın başkahramanı Adnan’dır. Romanın kapsadığı, Adnan’ın yaşamından da çıkarılabilecek olan 30-40 yıllık bir süreçtir. Eserin başında 20’li yaşlarda olan Adnan, romanın sonunda 50’li yaşlarında ölür. Romanda İstanbul’un üç dönemi (Abdülhamit dönemi İstanbul, İttihat ve Terakki dönemi İstanbul ve milli mücadeleyle önemini kaybeden İstanbul) anlatılır. Bu dönemler Adnan’ın yaşamındaki üç dönemi de kapsar; fakir ve idealist Adnan, zengin ve “önemli” Adnan, hasta ve bedbaht Adnan.

11. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları MEB Yayınları Sayfa 224 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!