Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Aşağıdaki soruları metinden hareketle cevaplayınız.

“Aşağıdaki soruları metinden hareketle cevaplayınız.” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Aşağıdaki soruları metinden hareketle cevaplayınız.

Aşağıdaki soruları metinden hareketle cevaplayınız.

  • Cevap: 

1. Osmanlı hükümetinin tütün ekiminin yarı hissesini, 1884 yılında Fransız Reji şirketine vermesinin ekonomik nedenleri neler olabilir?

  • Cevap: Rejinin kurulmasıyla birlikte tütün tarımında büyük sorunlar ortaya çıkmıştır. Bu sorunların nedeni Rejinin kendi şirket çıkarı doğrultusunda tütün tarımını yönetmesiydi. Reji tütün tarımını kontrol etmek amacıyla tütün tarımına sınırlamalar getirmesi ve düşük fiyat politikası uygulaması sonucu çiftçiler, üretimlerini Reji ’ye satmaktan ziyade kaçak yollarla satmayı tercih etmiştir. Bu da ülkede tütün kaçakçılığın yaygınlaşmasına neden olmuş ve Rejinin kaçakçılıkla mücadele etmek için kurduğu kolculuk teşkilatı nedeniyle ülkede daha büyük sorunlar yaşanmıştır.

2. Fransız Reji şirketinin fabrikalarını İstanbul, İzmir, Samsun ve Adana’da kurmasının gerekçeleri nelerdir?

  • Cevap: Tütün sektöründe özelleştirmenin bir yörenin ekonomisi, kent yaşamı, o yörede yaşayan üretici köylüler, fabrika çalışanları üzerine etkileri düşünülerek seçilir yapılır. Fransızlar da bu etkileri düşünmüşlerdir.

3. Kolcu ne demektir?

  • Cevap: Bir şeyi korumak için bekleyen ya da kol gezen görevli.

4. Türküde geçen “ciğerime ateş saldı” ifadesi hangi anlamlara gelmektedir?

  • Cevap: Vurulduğu için çektiği kurşun yarası acısı anlatılmaktadır.

5. Türkülerin ortaya çıkmasında sosyo-kültürel faktörlerin etkileri nelerdir?

  • Cevap: İnsana ait tüm duyguları içeren türküler, aynı zamanda toplumların kültürel ve sosyo-ekonomik yaşamını yansıtan değerlerdir. Bu yüzden de sosyo kültürel faktörler türküleri besler ortaya çıkarır diyebiliriz.

6. Çökertme türküsü gibi hikayesi olan türkülere örnekler veriniz?

  • Cevap: Kırmızı Gül Demet Demet, Arda Boylarında Kırmızı Erik, Kara Tren Gecikir.

11. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları MEB Yayınları Sayfa 208 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!