Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Aşağıdaki soruları cevaplayınız.

“Aşağıdaki soruları cevaplayınız.” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Aşağıdaki soruları cevaplayınız.

Aşağıdaki soruları cevaplayınız.

  • Cevap: 

1. Zitvatorok Antlaşmasının, Osmanlı Devleti’nin Batı siyasetinde meydana getirdiği etkiler nelerdir?

  • Cevap: Osmanlılar savaşlarda gösterdiği bu başarıyı barış antlaşmasında gösterememiştir. Osmanlı’nın Prut Antlaşması ardından imzaladığı tek karlı anlaşmadır. Osmanlı devletinin yükselme devrinin sona erdiğini göstermektedir.

2. Karlofça Antlaşması, OsmanlIların siyasetinde ne gibi değişikliklere neden olmuştur?

  • Cevap: 1683 yılında başlayan ve 16 yıl süren savaşlar Osmanlı Devleti’nde çok önemli iktisadi problemlerin yaşanmasına neden oldu. Bütün bunların yanı sıra Zenta’da alınan tarihi yenilgi ve ordunun toparlanmasında yaşanan sıkıntılar, devlet erkânı arasında artık Tuna’nın öte yakasındaki toprakların geri alınamayacağı düşüncesini oluşturdu.

3. Sömürgeciliğin yaygınlaşmasında etkili olan gelişmeler nelerdir?

  • Cevap: Temel anlamı ile sömürülen ülkelerdeki kaynakların ve potansiyel iş gücünün sömüren ülkelere aktarımı olarak ifade edilebilecek sömürgecilik 19. yüzyılda zirveye ulaştı. I. Dünya Savaşı’na giden sürecin ana nedenlerinden birinin sömürgelerin paylaşılması kavgası olduğu günümüzde konuyla ilgilenen hemen herkesin hemfikir olduğu noktalardan bir tanesidir.

4. Rusya’nın Küçük Kaynarca Antlaşması ile Osmanlı Devleti’nden elde ettiği çıkarlar hangileridir?

  • Cevap: Rusya Osmanlı Devleti’nden; tarihte ilk kez savaş tazminatı almaya hak kazanmıştır. Karadeniz artık Türk gölü olmaktan çıkmıştır. Ruslar ilk kez kapitülasyonlardan faydalanmıştır.

11. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları MEB Yayınları Sayfa 44 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!