Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Aşağıdaki soruları cevaplayınız.

“Aşağıdaki soruları cevaplayınız.” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Aşağıdaki soruları cevaplayınız.

Aşağıdaki soruları cevaplayınız.

  • Cevap: 

1. Sanayi Devrimi sonrasında, üretimde ne gibi değişiklikler olmuştur?

  • Cevap: Avrupa’da üretim artmış ve insanların refah seviyesi yükselmiştir. Sağlık, temizlik ve konfor anlayışında önemli gelişmeler görülmüştür. Ticaretin gelişmesi, ham madde ve mamul maddelerin ucuza taşınma gereğinin ortaya çıkması demir yollarının yapılmasına, sermaye ve eğitilmiş insan gücüne ihtiyaç duyulmasına neden olmuştur. Küçük atölyeler kapanmış, bunların yerlerine ucuz ve kaliteli mallar üreten fabrikalar kurulmuştur. Tarımdaki teknolojik gelişmeler de üretimi artırmıştır.

2. Osmanlı Devleti ne zaman ve niçin dış borç almıştır?

  • Cevap: Osmanlı devleti ilk dış borcu hangi savaş sırasında almıştır. 1854 Kırım Savaşı sırasında ilk defa dışarıdan borç para almıştır…İlk dış borç İngiltere’den alınmıştır…

3. Sanayi Devrimi’yle beraber ulaşım alanında meydana gelen değişimler nelerdir?

  • Cevap: Buharlı makinelerin gelişmesi görülür. Bu da demir yollarının dev vagonların inşa edilmesini trenle daha hızlı ve daha rahat ulaşım yapılmasını sağladı.

4. Esham-ı Cedide nedir?

  • Cevap: Esham usulü, Osmanlı Devleti zamanında görülen bir iç borçlanma çeşididir. Devletin ekonomik yapısında meydana gelen bozulmalar nedeniyle oluşan para ihtiyacını gidermek için III. Mustafa zamanında uygulanmaya başlamıştır. Esham kelimesi, pay ve hisse gibi anlamlara gelmektedir. Osmanlı dönemindeki pay ve gelir ortaklığı senetlerini ifade etmekteydi

5. Osmanlı Devleti, dış ticarette bağımsızlığını hangi olayla kaybetmiştir?

  • Cevap: 1881 yılında İstanbul’da kurulan ve toplam yedi üyesi bulunan Düyun’u Umumiye’nin en büyük özelliği yabancılardan oluşmasıdır. Düyun-u Umumiye, Muharrem Kararnamesi adıyla bilinen anlaşmayla devlet gelirlerinin bir kısmının Avrupalılara geçmesiyle meydana geldi. İdarenin vergi ve resimleri toplama hakkıyla beraber sahip olduğu gelir kaynaklarını işletme hakkı vardı.

6. Millî İktisat Politikasının uygulanma amaçları nelerdir?

  • Cevap: Yerli ve milli bir ekonomi inşa etmek, Büyümeyi hızlandırmak, Enflasyonla mücadele etmek, İşsizlikle mücadele etmek Bütçe açığını düşürmek gibi amaçları vardır.

11. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları MEB Yayınları Sayfa 207 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!