Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Anadolu’da, ilk Türk beyliklerinin kurulmasına etki eden gelişmeler nelerdir?

Anadolu’da, ilk Türk beyliklerinin kurulmasına etki eden gelişmeler nelerdir?  Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Anadolu’da, ilk Türk beyliklerinin kurulmasına etki eden gelişmeler nelerdir?

Soru: Anadolu’da, ilk Türk beyliklerinin kurulmasına etki eden gelişmeler nelerdir?

  • Cevap:26 Ağustos 1071 Malazgirt Meydan Savaşın’da Bizans İmparatorluk ordusunu yenen Büyük Selçuklu Devleti Sultanı Alpaslan ileri gelen güvendiği komutanlarından bazılarını toplayarak onları Anadoluyu fetih için görevlendirmiştir. Sultandan bu emri alan komutanlar Türkmenler ve Oğuzlarla beraber Anadoluyu fethe  başladılar. Yaklaşık dört yıl sonra Anadolu’nun diğer başında bulunan İznik şehrini fethettiler. Arada kalan bütün yerler fethedilmişti. Türklerde Fethedilen yerlerin yönetimi fetheden beye verildiğinden dolayı  Anadolu çok abuk fethedilmiştir. Anadolu’da insanlar güvenlik nedeni ile şehirlerde oturuyordu. Şehirler kuşatılıp ele geçirmek kolay oluyordu.

10. Sınıf Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı Sayfa 42 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!