Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Tarih Tuna Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 39

9. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 39 Cevapları Tuna Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Tarih Tuna Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 39

İnsanların astronomi ile ilgilenmelerinin nedenleri neler olabilir?

Cevap: Çünkü insan dediğimiz varlık merak eden bir varlıktır. Bu merakını gidermek için gökyüzünü okumaya çalışmış işaretleri yorumlamaya çalışmıştır. Şöyle maddelersek:

İnsanlar meraklı varlıklardır. Hep kendilerinden büyük yapıları anlamak, daha fazlasını kavramak ve bilmek isterler. Doğamızın, evrenimizin sırlarını çözme uğraşımız bundandır.

Eski çağlardan beri insanlar hep kafalarını gökyüzüne çevirmiş, erişemedikleri bu sonsuz diyarda neler olduğunu merak etmişlerdir. Merakla başlayan bu serüven bilgi ve keşiflerle donatıldıkça astronomi yer ve yön belirleme, takvim oluşturma (hem zamanı söylemek için hem de hasat, yağmur zamanı gibi önemli olayların vaktini tespit edebilmek için) gibi işlerde kullanılmıştır.

[2] Astronominin ilişkili olduğu bilim dalları şunlardır: Astrofizik, astromatematik, astrokimya, astrobiyoloji, astrojeoloji, arkeoastroloji.

[3] Astronomide kullanılan araçlar şu şekildedir: Dürbünler, optik teleskoplar, radyo teleskopları, X-ışını teleskopları, kızılötesi ışınlı teleskoplar, gama ışınlı teleskoplar, uydular.

[4] Gök cisimlerinin çıplak gözle görülebilecek kadar büyük ve yakın olanlarını direkt olarak, dürbünle ya da teleskopla gözlemleyebiliriz.

[5] Astronominin bilgi kaynakları (tüm bilim dallarında olduğu gibi) tekrarlanıp geliştirilen deney ve gözlemler, ayrıca gözlem araçlarının sağladığı verilerdir.

9. Sınıf Tarih Tuna Matbaacılık Ders Kitabı Sayfa 39 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap