Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Tarih Tuna Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 203

9. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 203 Cevapları Tuna Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Tarih Tuna Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 203

Aşağıdaki metni okuyarak soruları cevaplayınız.
Kendilerine ikta verilen sipahilerin halka nasıl davranacaklarını bilmeleri gerekir. Kendilerine bırakılan malı alınca eğer halka iyi davranırlarsa ne âlâ. Fena muamele ederlerse iktaları ellerinden alınır. Halk padişahın sarayına gidip hâlini anlatmak isterse onları bundan menetme yetkileri yoktur. Buna aykırı hareket eden sipahinin diğerlerine ibret olması için elinden iktası alınarak cezalandırılır.

İkta sahiplerinin halka kötü davranmaları durumunda ortaya çıkabilecek sonuçlar neler olabilir?

  • Cevap: Ortaya çıkacak en önemli iki sonuç vardır: birincisi iktaları ellerinden alınır ikincisi ise ordu ve tarım sistemi bozulur. Bu da devleti zayıflatacaktır.

Nizâmülmülk’ün yukarıdaki sözlerine bakarak Büyük Selçuklu Devleti’nin yönetim anlayışı hakkında neler söylenebilir?

  • Cevap: Kanunlarla yönetilen ve de kanunlara uymayanların cezalandırıldıkları bir sistem vardır. Halka önem verilmektedir.

9. Sınıf Tarih Tuna Matbaacılık Ders Kitabı Sayfa 203 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap