Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Tarih Tuna Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 109

9. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 109 Cevapları Tuna Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Tarih Tuna Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 109

Kadın, Türklerde saygı gören ve özellikle ana, saygı ile sevilen ve hakkına saygı gösterilen varlıktır. Orhun Kitabelerine göre, Kutluk Han’ın ölümünden sonra oğullarının anaları Bilge Hatun idareyi ele almıştır.
Yine kitabelerde hakan, babasının ve anasının beraber tahta çıktıklarını yazmıştır. Ana, “bilge hatun” unvanını taşır. Bunun anlamı devletin bilgin ve egemen melikesi demektir. Oğulların eğitimi annelerine bırakılmıştır. Kitabede şu kayıt vardır: “Umay gibi olan hatun anam sayesinde kardeşim kahraman adını aldı.” Umay, gök ve yer tanrılarından sonra eski Türklerde çocukları koruyan tanrıçadır.

Yukarıdaki metinden hareketle Türk toplumunda kadının yeri ve önemi ile ilgili olarak hangi çıkarımlarda bulunabilirsiniz?

  • Cevap:Kutluk Han’ın ölümünden sonra oğullarının anaları Bilge Hatun idareyi ele alması kadınların devlet yönetiminde söz sahibi oldukların gösterir. Kadınların bilgeliğin ve bağımsızlığın sembolü olduğunu görürüz. Hatta Umay adlı bir Tanrıçaları da olduğunu okuruz.

9. Sınıf Tarih Tuna Matbaacılık Ders Kitabı Sayfa 109 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap