Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Tarih Tuna Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 104

9. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 104 Cevapları Tuna Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Tarih Tuna Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 104

Çinlilere göre Kök Türk kavmi uzak kuzeyde, Orhun ve Selenga yanında yaşar, sürülerini otlatarak bir yerden başka bir yere göçer, keçe çadırlarda oturur ve kahramanlık hayatına bayılır.
Kök Türklerin saçları serbestçe havada dalgalanır, elbiselerini sola iliklerler. Âdetleri Hunlarınkine benzer. Yakınlarından birisi ölünce garip bir şekilde yas tutarlar. Savaşta kaç düşman öldürmüşse mezarına o kadar taş koyarlar. Kağanlarının karargâhı Altay’ın bir kanadında, onların dillerince Ötüken Dağı dedikleri yerdedir. Bu dağdaki mağaralardan biri, atalarından kalma ziyaret yeridir. Kök Türk ileri gelenleri her yıl hanlarıyla birlikte oraya giderek kurbanlar adarlar.
Kök Türkler uzun zaman kölelik hayatı yaşamışlar, dağlarda madencilik yapmışlar ve efendileri olan Avarların veya başka deyimle Juan- Juanların en ünlü demircileri olmuşlardır. Fakat 552’de kurtuluş saatleri çalmış, yazıtlarda adı Bumin Kağan olarak geçen ilk yiğit hükümdarları, kavmini hürriyete kavuşturmuştur. Hatta bütün öteki kabileleri de hükmü altına almış, imparatorluğunu ta büyük Çin duvarına kadar genişletmiştir.

Yukarıdaki metinden hareketle Kök Türklerle ilgili hangi çıkarımlarda bulunabilirsiniz?

  • Cevap: Göçebedirler, saçları uzundur rüzgarda dalgalanmaktadır, yakınlarından biri ölünce garip bir şekilde yas tutarlar, Kağanları Ötüken’de konaklar. Ataları için urban adarlar. Çok iyi demircidirler. İlk kurucuları Bumin Kağan’dır.

9. Sınıf Tarih Tuna Matbaacılık Ders Kitabı Sayfa 104 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap