Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf  Meb Yayınları Tarih İlk Türk Devletleri ve Komşuları Cevapları

9. Sınıf  Meb Yayınları Tarih Ders Kitabı İlk Türk Devletleri ve Komşuları Cevapları

9. Sınıf Tarih Ders Kitabı Meb Yayınları 3. Ünite İlk ve Orta Çağlarda Avrasya Sayfa 128, 129, 130, 131, 132, 133 İlk Türk Devletleri ve Komşuları Soruları ve Cevapları 2017 – 2018

9. Sınıf Meb Yayınları Ortaöğretim Tarih Ders Kitabı Sayfa 128 Cevabı

Haritadan yardım alarak Orta Asya’da büyük devletler kuran eski Türk topluluklarının çağdaşı olan komşu devletler hangileridir (Harita 3.9)? Sizce Türklerin bu devletlerle ilişkileri hangi alanlarda olmuştur?

  • Cevap:
  • Bizans İmparatorluğu, Sasaniler, Hindistan ve Çin.
  • Çinle hem siyasi çekişmeler var, hem de ekonomik ve kültürel ilişkiler
  • Bizans ve Sasanilerle İpek yolundan dolayı daha çok ekonomik ilişkiler var.

9. Sınıf Meb Yayınları Ortaöğretim Tarih Ders Kitabı Sayfa 130 Cevabı

Türklerde cihan hâkimiyeti anlayışının ortaya çıkmasında kut inancının etkisi nedir?

  • Cevap: Türk devletlerinde kut anlayışına göre yönetme yetkisini Gök Tanrı’dan alan kağan, bu yetkiyi sadece kendi devletinde değil yeryüzündeki bütün insanlar üzerinde kullanmıştır. Bu doğrultuda kağan, dünyayı hakimiyeti altına alarak yönettiği bütün insanları adaletli bir yönetim ile huzur, refah ve barış ortamında yaşatmayı görevi kabul eder. Bu görev milli bir ülkü haline gelmiştir.

9. Sınıf Meb Yayınları Ortaöğretim Tarih Ders Kitabı Sayfa 131 Cevabı

Eski Türk topluluklarının çevresindeki devletlerle ilişkileri hangi alanlarda olmuştur?

  • Cevap İpek yolundan dolayı zaman zaman ittifaklar kurmuş, zaman zaman değişik devletler ekonomik mücadeleler yapmıştır. Çin ile de daha çok siyasi sorunlar yaşamıştır.

9. Sınıf Meb Yayınları Ortaöğretim Tarih Ders Kitabı Sayfa 133 Cevabı

Hazarların ticarette ileri gitmelerinde sizce en önemli etken hangisidir?

  • Cevap: Hazarlar ticarette çok ileri gitmişlerdir. Yedinci ve dokuzuncu yüzyıllar arasında ticaretin dünya gelinde kara ve denizler üzerinde gelişmesi bazı sosyal hukuk kavramlarının da oluşmasında etkili olurken bilim ve tekniğin gelişmesinde de etkili olmaktadır.Hazarlar da bu alanda ticaretin gelişmesiyle ulaşımın da gelişmesini sağlamışlardır. Ulaşım ve güvenliğin gelişmesi ticaretin en iyi şekilde yapılmasını sağlamıştır. Güvenliğin sağlanması her zaman ve her yerde ticareti geliştirmiştir. Bu nedenle ticarete güvenliği sağlayan toplumlar ticarette ileri giderek iktisadi kalkınma sağlamış ve hizmet alanlarının da gelişmesini sağlamışlardır. Hazarlar da sevk ve idarede ulaşım ve asayişin gelişmesiyle tşcareti geliştirmişlerdir.
Tarih Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap