Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

8. Sınıf İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 29

8. Sınıf İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Sayfa 29 Cevapları Meb Yayınları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

8. Sınıf İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 29

4. I. Müsamahalı olma
II. Farklılıklara saygı duyma
III. Farklı kültürleri tanıma
IV. Hayata tek yönlü bakma
Mustafa Kemal’in çocukluğunu geçirdiği Selanik, farklı milletlerin bir arada yaşadığı bir yapıya sahipti. Bu durum ona yukarıda verilen hangi kişilik özelliklerini kazandırmıştır?

A) Yalnız I
B) I, II ve III
C) I, II ve IV
D) II, III ve IV

  • Cevap: B

5. Yukarıdaki akış şemasında Mustafa Kemal’in mezun olduğu okullar verilmiştir. Hangi iki okul yer değiştirirse sıralama doğru olur?

A) A – E
B) C – D
C) E – B
D) C – A

  • Cevap: B

6. “(…) Memleket idaresinde ve siyasetinde fenalıklar olduğunu keşfetmeye başladık. Binlerce kişiden oluşan harbiye talebesine bu keşfimizi anlatmak hevesine düştük. Mektep talebesi arasında okunmak üzere mektepte el yazısıyla gazete çıkardık. Sınıf içerisinde ufak teşkilatımız vardı. Ben yönetimindeydim. Gazetenin yazılarını ekseriyetle ben yazıyordum. O zaman mektep müfettişi İsmail Paşa vardı. Bu harekâtımızı keşfetmiş. Takip ettiriyormuş. (…) Bir gün gazetenin icap eden yazılarından birini yazmakla meşguldük. Baytar (veteriner) dershanelerinden birine girmiş, kapıyı kapatmıştık. Kapı arkasında birkaç nöbetçi duruyordu. Okul müdürü Rıza Paşa’ya haber vermişler. Sınıfı bastı. Yazılar masa üzerinde ve ön tarafta duruyordu. Görmezliğe geldi ancak dersten başka şeylerle iştigal vesilesiyle tevkifimizi emretti. Çıkarken “Yalnız izinsizlikle iktifa olunabilir.” dedi. Sonra hiçbir ceza tatbikine lüzum olmadığını söylemiş.” Mustafa Kemal’in yukarıda verdiği bilgiye göre,

I. Mustafa Kemal’in memleket sorunlarıyla yakından ilgilendiği
II. Okul yönetiminin katı bir tutum sergilediği
III. Mustafa Kemal’in teşkilatçılığının ve liderliğinin ön plana çıktığı
yargılarından hangilerine ulaşılabilir?

A) Yalnız I
B) I ve II
C) I ve III
D) II ve III

  • Cevap: C

8. Sınıf Meb Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Çalışma Kitabı Sayfa 29 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!