Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

8. Sınıf İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 124

8. Sınıf İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Sayfa 124 Cevapları Meb Yayınları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

8. Sınıf İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 124

Toplumsal Alanda Yapılan İnkılaplar ve Gelişmeler

Etkinlik 17: Toplumsal Alandaki İnkılaplar

Mustafa Kemal Atatürk’ün toplumsal alanda yaptığı inkılaplardan bazıları aşağıdaki diyagramda verilmiştir. Bu diyagramda verilen inkılapların yanındaki kutucuklarda kanunun çıkarıldığı tarih, amacı, hangi ilke veya ilkelerle ilgili olduğu ifade edilmiştir. Bu ifadelerle ilgili tamamlayıcı bilgileri yazınız.

  • Cevap:

Soyadı Kanunun çıkarıldığı tarih: 21 Haziran 1934.
Kanunun amacı: Yasanın amacı, o güne kadar kişilerin ön adlarının yanında bir soyadı yerine dinî, sosyal ve ailevi unvanlar taşımalarının yol açtığı olumlu ya da olumsuz ayrımcılığı ortadan kaldırmak ve nüfus işlemleri, askere alma, okul kaydı, tapu işlemleri gibi alanlarda yaşanan karışıklıkları gidermekti.
İlgili olduğu ilke: Halkçılık.

***

Şapka Kanunun çıkarıldığı tarih: 5 Kasım.1925.
Kanunun amacı: Çağdaş giyim-kuşam, uygar oluşun en doğal işareti idi. Bu sebepledir ki Atatürk, çağdaşlaşma atılımları içinde, şapka ve kıyafet devrimine büyük önem verdi.
İlgili olduğu ilke: İnkılapçılık.

***

Türk Kadınlarına Seçme ve Seçilme Kanunun Verilmesi çıkarıldığı tarih: 5 Aralık 1934.
Kanunun amacı: Kadınlara seçme ve seçilme hakkının tanınması, 1930’larda, Türkiye’de kadınların siyasi haklarını kazanması için gerekli yasaların çıkarılmasını ifade eder. Kadınların siyasi hayatta seçme ve seçilme hakkını elde etmesi; toplumsal hayatta gerçekleşen Atatürk Devrimleri’nden birisidir.
İlgili olduğu ilke: Cumhuriyetçilik.

***

Tekke, Zaviye ve Türbelerin Kapatılması Kanunun çıkarıldığı tarih: 30Kasım 1925.
Kanunun amacı: Uygar ve ileri bir millet olma amacını takip eden Mustafa Kemal Atatürk, Tekke ve Zaviyelerin Kapatılması Kanununu çıkararak toplum için uygarlık yolunda engel olarak gördüğü tekke, zaviye, türbe ve tarikat gibi kurumları ortadan kaldırmıştır.
İlgili olduğu ilke: Laiklik.

8. Sınıf Meb Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Çalışma Kitabı Sayfa 124 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!