Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

1913’te Batı Trakya Cumhuriyeti’nin ve 1983’te KKTC’nin kuruluş süreçlerinde benzer olaylar yaşanmış mıdır?

1913’te Batı Trakya Cumhuriyeti’nin ve 1983’te KKTC’nin kuruluş süreçlerinde benzer olaylar yaşanmış mıdır?  Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

1913’te Batı Trakya Cumhuriyeti’nin ve 1983’te KKTC’nin kuruluş süreçlerinde benzer olaylar yaşanmış mıdır?

Soru: 1913’te Batı Trakya Cumhuriyeti’nin ve 1983’te KKTC’nin kuruluş süreçlerinde benzer olaylar yaşanmış mıdır?

  • Cevap: 1913’te Batı Trakya Cumhuriyeti’nin kurulması ile 1983’te KKTC’nin kuruluşu arasında benzerlikler bulunmaktadır. Hem Batı Trakya hemde Kıbrıs Adası Türk tarihinde uluslararası gerginliklerin kaynağı olmuştur. KKTC’nin kuruluş süresince BM’nin vermiş olduğu yanlı karara rağmen Kıbrıs’ta yaşayan Türkler Türkiye’nin de desteğini alarak bağımsızlığını ilan etmiştir. KKTC’nin bağımsızlığına kavuşması ile bölgedeki Yunan ve İngiliz etkisi sıfırlanmıştır. Benzer şekilde Batı Trakya’da da şu anda Yunanistan sınırları içerisinde bulunan bölgede Türk azınlıklara karşı olumsuz davranış iki ülkenin arasında gerginliğe sebebiyet vermiş, Türk birliklerinin Batı Trakya’yı düşman işgalinden kurtarmasının ve 1913’te Batı Trakya Türk Cumhuriyeti’ni kurmasının ardından bu gerginliğin boyutu büyümüştür. Ancak Osmanlı İmparatorluğu’ndan destek kaybeden ve büyük devletlerden gelen tehditler sonucu Batı Trakya Türk Cumhuriyeti’nin varlığı sona ermiştir.

12. Sınıf Meb Yayınları T.C İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 209 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!