Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Semih Ofset Sek Yayınları Sayfa 97

“12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Sayfa 97 Semih Ofset Sek Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Semih Ofset Sek Yayınları Sayfa 97

Millî Mücadele’nin başlangıcında Mustafa Kemal İstanbul’da subay arkadaşlarıyla görüşmeler yapmış ve Anadolu’ya geçerek mücadele etme kararı almıştır. Bu subaylar Millî Mücadele’nin kazanılmasında önemli rol oynamışlardır. Mustafa Kemal’in sınıf arkadaşı olan Ali Fuat (Cebesoy) Paşa da (Görsel 2.46) İstanbul’dan Anadolu’ya geçerek Ankara’daki 20. Kolordu komutanlığına atanmıştır. Bu atamayı Ali Fuat Paşa şöyle anlatıyor:

1c) 1c) Şubat ayı sonlarında bütün hazırlıklarımı tamamlamıştım. İstanbul’da yapılacak bir işim kalmamıştı. Mustafa Kemal Paşa’nın evine son defa gitmiştim. (…) Kemal Paşa eğer bir vazifeye kendini tayin ettiremezse Anadolu’da en itimat ettiği bir kumandanın yanına gideceğini ve ilk defa işe orada başlayacağını söylüyordu. ‘Paşam, ben ve kolordum daima emrindedir.1 dedim.” (Sabahattin Selek, Anadolu İhtilali, C. l,s. 156.)

Yukarıdaki metinden, Ali Fuat Paşa’nın şahsiyetiyle ilgili hangi çıkarımlarda bulunulabilir?

  • Cevap: Ali Fuat Paşa, Mustafa Kemal Paşa’nın Anadolu’ya geçerek Millî Mücadele’yi başlatma kararını destekleyen ve onun emrine gönüllü olarak katılan bir subaydır. Bu, onun vatanseverlik ve bağımsızlık mücadelesine duyduğu inancı gösterir. Aynı zamanda Mustafa Kemal Paşa’ya olan sadakati ve işbirliği ruhu, Ali Fuat Paşa’nın liderlik ve işbirliği yeteneklerini yansıtır. Ali Fuat Paşa, Anadolu’ya giderek Millî Mücadele’ye katılmış ve Ankara’da önemli bir komutanlık görevine atanmıştır, bu da onun askeri kabiliyetini ve cesaretini gösterir.

Kâzım Bey’in Batı Anadolu’daki faaliyetleri onun hangi özellikleriyle ilgilidir?

  • Cevap: Kâzım Bey’in Batı Anadolu’daki faaliyetleri, Millî Mücadele’nin başlangıcında İstanbul’dan Anadolu’ya geçen subaylar arasındadır. Bu faaliyetler, Millî Mücadele’nin örgütlenmesi ve koordinasyonu için önemlidir. Kâzım Bey ve benzeri subaylar, Anadolu’da yeni kurulan hükümetin ve ordu birimlerinin örgütlenmesine katkı sağlamışlar ve Millî Mücadele’nin başarıyla yürütülmesine yardımcı olmuşlardır. Bu, onların vatanseverlikleri ve bağımsızlık mücadelesine olan inançlarını yansıtır.

12. Sınıf Semih Ofset Sek Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 97 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!