Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Semih Ofset Sek Yayınları Sayfa 92

“12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Sayfa 92 Semih Ofset Sek Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Semih Ofset Sek Yayınları Sayfa 92

1. Mudanya Ateşkes Antlaşması (11 Ekim 1922)

Büyük Taarruz’un zaferle sonuçlanmasından sonra Türk ordusu Boğazlar bölgesine yöneldi. Amacı Doğu Trakya, İstanbul ve Boğazları düşman işgalinden kurtarmaktı. Doğu Trakya’da Yunan, Çanakkale ve İzmit’te İngiliz, İstanbul’da ise İtilaf Devletleri kuvvetleri vardı. Türk ordusunun Çanakkale ve İzmit’e yaklaşması ile İngilizlerle Türk ordusu savaşın eşiğine geldi. İngiltere Boğazları savunmak için Fransa ve İtalya’dan destek istedi. Ancak bu devletler daha önce TBMM ile anlaştıkları için yeni bir çatışmaya girmek istemiyordu. İngiltere sömürgelerinden ve kamuoyundan da gerekli desteği alamadı. Bu durum karşısında İtilaf Devletleri, ateşkes görüşmelerinin başlamasını teklif ettiler. TBMM Hükümeti ateşkes görüşmelerinin 3 Ekim’de Mudanya’da başlayabileceğini bildirdi. Mudanya’da yapılan görüşmelere TBMM temsilcisi, İngiltere, Fransa ve İtalya katıldı (Görsel 2.39). İngiltere’yi General Harrington (Harinton) Fransa’yı General Charpy (Şarpi), İtalya’yı General Monbelli (Monbelli) temsil etti. Yunanistan görüşmelere katılmadı ancak ateşkes antlaşmasını imzaladı. Görüşmede TBMM’yi Batı Cephesi Komutanı İsmet Paşa temsil etti. 11 Ekim 1922’de Mudanya Ateşkes Antlaşması imzalandı. Mudanya Ateşkes Antlaşması’nın başlıca maddeleri şunlardı:

• Türk ve Yunan kuvvetleri arasındaki çatışmalar, 14-15 Ekim’den itibaren sona erecek.
• Yunan birlikleri on beş gün içinde Doğu Trakya’yı tamamen boşaltacak.
• Boşaltmanın tamamlanmasından sonra otuz gün içinde Doğu Trakya, Türk Hükümeti yetkililerine teslim edilecek.
• Yunanların terk ettiği bölgenin güvenliğini sağlamak üzere 8.000 kişilik bir Türk Jandarma Birliği gönderilecek.
• Türk ordusu kalıcı bir barış antlaşması imzalanıncaya kadar Doğu Trakya’ya geçmeyecek, Çanakkale ve Kocaeli bölgelerinde belirlenen çizgide duracak.
• Ateşkesin imzalanmasından sonra, İstanbul ve Boğazlar da Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti idaresine bırakılacak, İtilaf kuvvetleri kalıcı bir barış antlaşmasının imzalanmasına kadar İstanbul’da kalacak.

Mudanya Ateşkes Antlaşması ile Mondros Ateşkes Antlaşması hukuken geçerliliğini kaybetti. TBMM Hükümeti, Doğu Trakya ve İstanbul’u savaşmadan aldı. Bu antlaşmayla Millî Mücadele’nin askerî safhası sona erdi. Kalıcı barış için düzenlenecek konferansın hazırlıklarına başlandı.

Mudanya Ateşkeş Antlaşması’nın hangi maddesi İstanbul Hükûmeti’nin varlığının sona erdiğini göstermektedir? Neden?

  • Cevap: Mudanya Ateşkes Antlaşması’nın İstanbul Hükümeti’nin varlığının sona erdiğini gösteren maddesi, antlaşmanın 6. maddesidir. Bu madde, İstanbul ve Boğazlar’ın Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti idaresine bırakılmasını ve İtilaf kuvvetlerinin kalıcı bir barış antlaşmasının imzalanmasına kadar İstanbul’da kalmasını öngörüyor. Bu durum, İstanbul Hükümeti’nin işgalci güçlere bağımlı hale gelmesi ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti’nin İstanbul’da egemenlik kazandığını göstermektedir.

12. Sınıf Semih Ofset Sek Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 92 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!