Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Semih Ofset Sek Yayınları Sayfa 91

“12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Sayfa 91 Semih Ofset Sek Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Semih Ofset Sek Yayınları Sayfa 91

Yunan ordusu, geçtiği yerleri yakıp yıkarak (Görsel 2.37) İzmir’e doğru kaçarken Türk ordusu düşmanı hızla takip edip 9 Eylül’de İzmir’i işgalden kurtardı. 18 Eylül’e kadar Anadolu’nun tamamı Yunan ordusunun işgalinden temizlendi. Ordumuzun zaferi halk arasında büyük bir sevinç doğurdu (Görsel 2.38). Bu sevinci Ali Fuat Paşa şöyle anlatıyor.

Ağustos’ta resmî bir tebliğ neşredilmemiş olmasına rağmen, ordularımızın zafere doğru gittikleri genel bir kanaat hâline gelmişti. Akşam geç vakit, Afyonkarahisar’ın kurtarıldığı haberi, Ankara’da bir bomba tesiri yapmıştı. Halk, tarifi mümkün olmayan bir sevinç ve tatlı bir heyecan içinde idi. Millet yedisinden yetmişine kadar sokaklara dökülmüştü. Her adım başında.
– Yaşasın millet, yaşasın millî ordu, yaşasın Gazi’miz… Sedaları yükseliyordu. Ankara o geceyi de uykusuz geçirmişti.” (Ali Fuat Cebesoy, Siyasi Hatıralar, s. 104.)

Sakarya Meydan Muharebesi’nde olduğu gibi Büyük Taarruz’da da Mustafa Kemal orduya başarıyla komuta etmiş, aldığı doğru ve hızlı kararlarla büyük zaferler kazanılmasını sağlamıştır. Kütahya-Eskişehir Muharebeleri sonrasında birçok kişinin ümitsizliğe düştüğü bir ortamda halka ümit vermiş, bağımsızlık yolunda halkın gayretini artırmıştır.

Etkinlik

Sakarya Meydan Muharebesi ve Büyük Taarruz’un benzer ve farklı yönlerini aşağıdaki tabloya yazınız.

  • Cevap:

12. Sınıf Semih Ofset Sek Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 91 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!