Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Semih Ofset Sek Yayınları Sayfa 89

“12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Sayfa 89 Semih Ofset Sek Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Semih Ofset Sek Yayınları Sayfa 89

13. Ankara Antlaşması (20 Ekim 1921)

Güney Cephesi’nde başarılı olamayan Fransızlar bölgeden çekilmek için TBMM ile anlaşma yolu aramaya başladılar. Fransa ile TBMM Hükümeti arasında geçici bir ateşkes imzalandı. Sakarya Meydan Mu- harebesi’nin sonuçlanmasının ardından Fransa, Türk milletinin Millî Mücadele’yi kazanacağına kesin olarak inandı ve barış görüşmelerine başladı (Görsel 2.34). 20 Ekim 1921’de Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti ile Fransa arasında Ankara Antlaşması imzalandı. Bu antlaşmaya göre

• Türkiye-Suriye sınırı, Hatay dışarıda bırakılacak şekilde belirlenecek.
• İskenderun bölgesi için özel bir yönetim kurulacak; bu bölgede oturanlardan Türk olanlar, kültürlerini geliştirmek için her türlü haktan yararlanacak. Türkçe resmî dil olacak.
• Türkiye Selçuklu Devleti’nin kurucusu Süleyman Şah’ın mezarının da içinde bulunduğu Caber Kalesi, Türk bayrağı altında ve Türk askerlerinin koruyuculuğunda, Türkiye’nin mülkü olarak kalacak. (Süleyman Şah’ın kabri Suriye’deki iç karışıklık nedeniyle geçici olarak Suriye ile sınırımızda yer alan Eşme Köyüne taşınmıştır.)

Ankara Antlaşması ile İtilaf Devletleri arasındaki görüş ayrılıkları kesinleşerek Fransa İtilaf Devletleri blokundan kopmuş oldu. Ankara Antlaşması ile Hatay dışında günümüzde de geçerli olan Suriye sınırımız belirlendi. Güney Cephesi kapandı ve buradaki birlikler Batı Cephesi’ne kaydırıldı.

Etkinlik

Aşağıdaki tabloyu doldurunuz.

  • Cevap:

12. Sınıf Semih Ofset Sek Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 89 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!