Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Semih Ofset Sek Yayınları Sayfa 83

“12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Sayfa 83 Semih Ofset Sek Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Semih Ofset Sek Yayınları Sayfa 83

II. İnönü Muharebesi, İtilaf Devletleri arasındaki görüş ayrılıklarını daha da arttırdı. İngiltere’nin Yunan ordusuna duyduğu güven sarsıldı. İtalyanlar Anadolu’dan çekilmeye başlarken Fransızlar TBMM ile görüşmelere başladı. Bu süreçte İstanbul’dan büyük bir gizlilikle gönderilen silah ve cephaneler İnebolu üzerinden Ankara’ya”İstiklal Yolu” adı verilen güzergahla ulaştırılıyordu (Harita 2.6).

Etkinlik

Aşağıdaki metni okuyarak metnin altındaki soruları cevaplayınız.

Halide Edip II. İnönü Muharebesi ile ilgili anılarında şunları anlatıyor:
“Bütün silahlar ve cephane Erzurum, Diyarbakır, Sivas’tan develer ve öküz arabalarıyla, yolları olmayan yerlerden geçirilerek, en kötü hava şartları altında getirilmiştir. Silahları tamir edecek yerler yapılmıştır. Erkekler yaya olarak gelmişlerdir. Kadınlar, daha zor bir durumdaydılar. Çünkü öküz arabaları kırılıp çamurlara saplandığı zamanlar, onlar cephaneleri sırtlarında taşırlardı.
Aynı zamanda, yine kadınlar ekiyor, biçiyor ve savaşan erkekleri besleyen mahsulü onlar yetiştiriyorlardı.” (Halide Edip Adıvar,
Türk’ün Ateşle İmtihanı İstiklal Savaşı Hatıraları, s. 187-188.)

1. Yolların durumu cephane naklini nasıl etkilemiştir?

  • Cevap: Yolların kötü durumu cephane naklini olumsuz etkilemiştir. Yolların olmaması veya kötü durumda olması, silahların ve cephanelerin taşınmasını zorlaştırmış ve geciktirmiştir.

2. Kadın ve erkekler nası1 bir iş birliği yapmışlardır?

  • Cevap: Kadınlar ve erkekler iş birliği yaparak savaşa katkıda bulunmuşlardır. Kadınlar, erkeklerin savaşa gitmesiyle tarım işlerini üstlenmiş ve savaşan erkekleri besleyecek mahsulü yetiştirmişlerdir. Bu şekilde toplumun her kesimi, Millî Mücadele’ye destek sağlamıştır.

12. Sınıf Semih Ofset Sek Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 83 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!