Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Semih Ofset Sek Yayınları Sayfa 79

“12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Sayfa 79 Semih Ofset Sek Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Semih Ofset Sek Yayınları Sayfa 79

2. I. İnönü Muharebesi (6-10 Ocak 1921)

Yunan ordusu, 6 Ocak 1921’de Bursa yönünden Eskişehir’e doğru saldırıya geçti. Yunanların amacı, Eskişehir’i aldıktan sonra Ankara’ya ulaşarak Millî Mücadele hareketine son vermekti. Bu sırada Büyük Millet Meclisi Hükümeti, Ethem ayaklanmasıyla uğraşıyordu. Türk ve Yunan güçlerinin durumu şöyleydi (Tablo: 2.6):

Türk ve Yunan ordusu, 9 Ocak 1921’de İnönü mevkiinde karşı karşıya geldi. İki ordu arasında esas çarpışma 10 Ocak 1921 günü Yunan saldırısıyla başladı. Türk ordusunun (Görsel 2.25) mevzilerini kahramanca savunması sonucu Yunan ordusu, Bursa yönünde çekilmeye mecbur kaldı (Harita 2.4).

Yunan ordusu İnönü’de ilk defa önemli bir yenilgi aldı. Bu savaş sonunda Ethem kuvvetleri de mağlup edildi. I. İnönü Muharebesi’nin kazanılmasıyla düzenli ordunun önemi anlaşıldı. Böyle- ce askere alma işlemleri hızlandı. I. İnönü Zaferi, halkın Millî Mücadele’nin kazanılacağına olan inancını kuvvetlendirdi. Büyük Millet Meclisinin ve Mustafa Kemal’in otoritesini güçlendirdi. İtilaf Devletleri, Türk milletine Sevr Antlaşması’nı kolay kabul ettiremeyeceklerini görerek Büyük Millet Meclisi Hükümetini Sevr Antlaşması’nı birtakım düzenlemelerle kabul ettirmek için Londra Konferansı’na davet etti.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Semih Ofset Sek Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 79 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!