Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Semih Ofset Sek Yayınları Sayfa 65

“12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Sayfa 65 Semih Ofset Sek Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Semih Ofset Sek Yayınları Sayfa 65

13. Misak-ı Millî Kararları ve İstanbul’un İşgali

“Amasya Görüşmeleri”nden sonra Mebusan Meclisinin toplanması için seçimler yapıldı. Mustafa Kemal de Erzurum’dan milletvekili seçildi. Ancak Mustafa Kemal, İstanbul’da İtilaf Devletleri askerleri bulunduğu için Meclis’in burada sağlıklı çalışamayacağını düşünüyordu. Bu nedenle İstanbul’a gitmedi.

Mustafa Kemal, Temsil Heyeti üyeleriyle beraber halkın sevgi gösterileri arasında Ankara’ya geldi (Görsel 2.14) (27 Aralık 1919). Ankara bundan sonra Millî Mücadele’nin merkezi olacakti. Ankara’nın güvenli konumu, demir yolu ve telgraf hattının bulunması ile Bati Cephesi’ne yakın olması bu kararda etkili oldu.

Mustafa Kemal, seçimleri kazanan milletvekillerini Ankara’ya çağırarak onlardan bazı isteklerde bulundu. Milletvekillerinden Mebusan Meclisinde bir Müdafaa-i Hukuk grubu kurmalarını, Erzurum ve Sivas kongrelerinde alınan kararların Meclis’te kabul edilmesi; kendisini de Meclis’e başkan seçmelerini istedi.

Mebusan Meclisi 12 Ocak 1920’de toplandı. Mecliste Mü- dafaa-i Hukuk grubu kurulamadı ancak vatansever milletvekilleri Felah-ı Vatan (Vatanın Kurtuluşu) grubunu kurdular. Mustafa Kemal, görüştüğü milletvekillerinin söz vermesine rağmen, meclise başkan seçilemedi. Felah-ı Vatan grubu Mustafa Kemal’in daha önce hazırlayıp kendilerine verdiği programın ilkeleri doğrultusunda Misak-ı Millî (Millî Ant) adını taşıyan metni Meclis’e sundu ve bu metin 28 Ocak 1920’de Meclis’te kabul edildi 17

Şubat 1920’de Misak-ı Millî kararları açıklandı. Erzurum ve Sivas Kongreleri kararları doğrultusunda hazırlanan Misak-ı Millî’ye göre;
• Mondros Ateşkes Antlaşması’nın imzalandığı tarihte düşman ordularınca işgal edilen Arap memleketlerinin durumu, halkın vereceği oya göre belirlenecektir. Ateşkes imzalandığı tarihte Osmanlı-İslam çoğunluğun olduğu bölgeler birbirinden ayrılmaz bir bütündür.
• Halkın oyu ile ana vatana katılan Kars, Ardahan ve Batum’da gerekirse tekrar halkoyuna başvurulabilir.
• Bati Trakya’nın durumunun tespitinde halkın oyuna başvurulmalıdır.
• İstanbul ve Marmara’nın güvenliği sağlanmalıdır. Boğazların dünya ticaretine ve ulaşımına açılması konusunda bizimle diğer devletlerin birlikte vereceği karar geçerli olacaktır.
• Azınlıkların hakları, komşu ülkelerdeki Müslümanların da aynı haklardan yararlanmaları şartıyla kabul edilecek ve sağlanacaktır.
• Millî ve ekonomik gelişmemizi engelleyen siyasi, adli ve mali sınırlamalar (kapitülasyonlar) kaldırılmalıdır.

Misak-ı Millî kararları ile Erzurum Kongresi kararları arasındaki benzerlikler nelerdir? Açıklayınız.

  • Cevap:

Misak-ı Millî kararları ile Erzurum Kongresi kararları arasındaki benzerlikler şunlardır:

  • Her iki kararda da vatanın bütünlüğü ve milletin bağımsızlığı vurgulanmıştır.
  • İşgal altındaki bölgelerin kurtarılması ve işgalci güçlerin çıkarılması amaçlanmıştır.
  • Halkın oyuna başvurulması ve kararların halk iradesine dayandırılması öngörülmüştür.
  • Azınlıkların haklarına saygı gösterilmesi ve komşu ülkelerdeki Müslümanların haklarının korunması gerektiği belirtilmiştir.
  • İstanbul ve Boğazlar’ın güvenliği önemsenmiş ve Boğazlar’ın dünya ticaretine açılması konusunda uluslararası işbirliğine vurgu yapılmıştır.

Bu benzerlikler, Millî Mücadele’nin temel hedeflerini ve ilkelerini yansıtmaktadır.

12. Sınıf Semih Ofset Sek Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 65 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!