Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Semih Ofset Sek Yayınları Sayfa 62

“12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Sayfa 62 Semih Ofset Sek Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Semih Ofset Sek Yayınları Sayfa 62

9. Sivas Kongresi ( 4-11 Eylül 1919)

Mustafa Kemal, 2 Eylül’de Sivas’ta halkın coşkusuyla karşılandı. Sivas’ta düzenlenecek kongre, ülkenin bütününü temsilen toplanacaktı. Ancak kongre hazırlıkları sürerken Damat Ferit Paşa’nın başında olduğu İstanbul Hükûmetı Kongre’yi engellemek için harekete geçti. İstanbul Hükümeti Elâzığ Valisi Ali Galip’e Mustafa Kemal’i tutuklaması yönünde emir verdi. Ancak Mustafa Kemal askerî birlikleri Ali Galip üzerine göndererek Kongre’yi basma teşebbüsünü engelledi.

Sivas Lisesinde düzenlenen Kongre’de (Görsel 2.10) Erzurum Kongresi kararları ve mandacılık konusu görüşüldü. Sivas Kongresi’nde, Erzurum Kongresi’nde alınan kararlar küçük değişiklik ve ilavelerle kabul edildi. MilIT cemiyetler, Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti adı altında birleştirilerek millî birliğin sağlanması yönünde önemli bir adım atıldı. Erzurum Kongresi sonrasında doğu illerini temsilen oluşturulan Temsil Heyeti tüm yurdu temsil eder hâle getirildi. Azınlıklara siyasi egemenliğimizi ve sosyal dengemizi bozacak ayrıcalıkların verilmeyeceği bir kez daha vurgulandı.

Mebusan Meclisinin toplanması için çalışmalara devam edileceği belirtildi.

Kongre’de Amerikan mandasının kabulü yönünde görüşler öne sürüldü.

Uzun tartışmalardan sonra Amerikan mandası kabul edilmedi. Ancak “Türkiye’ye karşı istila emelleri beslemeyen herhangi bir devletin, teknik, endüstriyel ve ekonomik yardımının memnuniyetle karşılanacağı” maddesi kabul edildi.

Kongre sonunda Temsil Heyeti, Ali Fuat Paşa’yı Batı Anadolu Kuvâ-yı Millîye Komutanlığına atadı. Milli Mücadele’yi halka duyurmak amacıyla Sivas’ta İrade-i Milliye Gazetesi yayımlanmaya başlandı.

Mustafa Kemal’in hangi kişilik özellikleri Milli Mücadele döneminde ön plana çıkmıştır? Açıklayınız.

  • Cevap:

Mustafa Kemal’in kişilik özellikleri

  • Liderlik yeteneği.
  • Kararlılık ve azim.
  • Stratejik düşünme yeteneği.
  • İnsan ilişkileri.
  • Millî birlik ve beraberlik vurgusu.
  • Kararlılık ve cesaret.
  • Vatanseverlik.

12. Sınıf Semih Ofset Sek Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 62 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!