Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Semih Ofset Sek Yayınları Sayfa 61

“12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Sayfa 61 Semih Ofset Sek Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Semih Ofset Sek Yayınları Sayfa 61

Askerlik görevi sona eren Mustafa Kemal’e (Görsel 2.9) Erzurum Kongresi hazırlıkları devam ederken “Ben ve kolordum, hepimiz emrinizdeyiz paşam!” sözüyle 15. Kolordu Komutanı Kâzım Ka- rabekir Paşa destek verdi. İstanbul Hükümetinin Mustafa Kemal’i tutuklaması emrini de yerine getirmedi.

Doğu Anadolu Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti ve Trabzon Muha- faza-i Hukuk-u Millîye Cemiyetinin düzenlediği kongre Doğu Anadolu’nun Ermenilere bırakılmasına engel olmak üzere toplandı.

10 Temmuz’da toplanması gereken kongre ancak 23 Temmuz’da toplanabildi. Mustafa Kemal’in başkanlığını yaptiğı kongrede şu kararlar alındı:

• Millî sınırlar içinde vatan bir bütündür, parçalanamaz.
• Yabancı işgal ve müdahalesine karşı İstanbul Hükûmeti’nin dağılması hâlinde, millet hep birlikte vatanı savunacak ve direnecektir.
• Vatanın bağımsızlığını korumayı İstanbul Hükümeti sağlayamadığı takdirde, geçici bir hükümet kurulacaktır.
• Kuvâ-yı Millîye’yi etkin ve millî iradeyi hâkim kılmak esastir.
• Azınlıklara siyasi hâkimiyet ve sosyal dengeyi bozacak haklar verilemez.
• Manda ve himaye kabul olunamaz.
• İşgal emeli taşımayan devletlerin yardımları kabul edilecektir.
• Millî Meclisin derhâl toplanması ve hükümet işlerinin Meclis tarafından denetlenmesi için çalışılacaktır.

Erzurum Kongresi kararlarından hangileri millî hâkimiyetin sağlanmasına yöneliktir? Neden?

  • Cevap: Erzurum Kongresi kararlarından millî hâkimiyetin sağlanmasına yönelik olanlar şunlardır: Vatanın bağımsızlığını korumayı İstanbul Hükümeti sağlayamadığı takdirde, geçici bir hükümet kurulacaktır. Kuvâ-yı Millîye’yi etkin ve millî iradeyi hâkim kılmak esastır. Manda ve himaye kabul olunamaz. İşgal emeli taşımayan devletlerin yardımları kabul edilecektir. Millî Meclisin derhâl toplanması ve hükümet işlerinin Meclis tarafından denetlenmesi için çalışılacaktır.

Mustafa Kemal’in Millî Mücadele’nin kazanılacağına olan inancının artmasının sebebi nedir?

  • Cevap: Mustafa Kemal’in inancının artmasının sebebi, bölgedeki halkın desteği, askeri yetenekleri ve millî birlik ruhunun yükselmesi gibi faktörlerdir.

12. Sınıf Semih Ofset Sek Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 61 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!