Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Semih Ofset Sek Yayınları Sayfa 58

“12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Sayfa 58 Semih Ofset Sek Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Semih Ofset Sek Yayınları Sayfa 58

4. Mustafa Kemal’in Samsun’a Çıkışı (19 Mayıs 1919)

Mustafa Kemal ve arkadaşları, İstanbul’da yaptıkları görüşmelerde vatanın Anadolu’dan başlatılacak bir mücadele hareketiyle kurtarılabileceği kararına vardılar. Anadolu’ya geçerek halkı teşkilatlandırmak, milletin bağımsızlığını sağlamak için hazırlıklara başladılar. Kâzım Karabekir Paşa Erzurum’daki 15. Kolorduya, Ali Fuat Paşa Ankara’daki 20. Kolorduya atandı. Mustafa Kemal Paşa da Anadolu’ya resmî bir görevle geçerek Millî Mücadele’ye katılmak için girişimlere başladı.

Mondros Ateşkes Antlaşması’ndan sonra Karadeniz’deki Pontus çeteleri Türklerin yaşadığı yerlere saldırılar düzenleyerek bölgede asayişi bozmaya başladı. Amaçları Mondros Antlaşması’nın 7. maddesine göre bölgenin işgalini sağlamaktı. İngilizler, bölgedeki çatışmalar nedeniyle İstanbul Hükûmeti’ni uyardılar. İstanbul Hükümeti bunun üzerine Mustafa Kemal’i bölgede düzeni sağlaması için 9. Ordu Müfettişi olarak Anadolu’ya göndermeye karar verdi. Mustafa Kemal 30 Nisan 1919’da 9. Ordu müfettişi olarak atandı. Bandırma vapuru (Görsel 2.6) ile hareket eden Mustafa Kemal, Boğaz’a demir atmış yabancı savaş gemilerinin yanından geçerek Karadeniz’e açıldı. Mustafa Kemal ve heyeti 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ulaştı. 1927’de kaleme aldığı “Nutuk” adlı eserinde ülkenin o dönemde içinde bulunduğu durumunu şöyle anlatıyor:

İtilaf Devletleri ateşkes antlaşmasının hükümlerine uymayı neden gerekli bulmamışlardır? 

  • Cevap: İtilaf Devletleri, Mondros Ateşkes Antlaşması’nın hükümlerine uymayı gerekli bulmamışlardır çünkü bu antlaşma, Osmanlı İmparatorluğu’nu zayıflatmış, topraklarını işgal etmiş ve bağımsızlık hareketlerini desteklemişlerdir. İtilaf Devletleri, kendi çıkarlarını korumak ve Osmanlı İmparatorluğu’nu parçalamak amacıyla antlaşmanın hükümlerine uymamışlardır.

12. Sınıf Semih Ofset Sek Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 58 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!