Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Semih Ofset Sek Yayınları Sayfa 55

“12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Sayfa 55 Semih Ofset Sek Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Semih Ofset Sek Yayınları Sayfa 55

Anadolu Kadınları Müdâfaa-i Vatan Cemiyeti Sivas Valisi Reşit Paşa’nın eşi Melek Hanım öncülüğünde kadınlar tarafından kuruldu (Görsel 2.5). Anadolu’nun çeşitli şehirlerinde şubeler açti. İtilaf Devletleri ve İstanbul Hükümetine karşı protesto telgrafları yayınladı. Ordunun ihtiyaçları için kampanyalar düzenleyerek yardım topladı.

Trakya Paşaeli Müdâfaa-i Hukuk Cemiyeti Edirne’de kuruldu (Görsel 2.4). Trakya’daki Yunan işgalini önlemek, bölgenin Türk vatanının ayrılmaz bir parçası olduğunu kanıtlamak için yayınlar hazırladı. Edirne ve Lüleburgaz’da kongreler düzenleyerek bölgenin silahla savunulması kararı aldı.

İzmir Müdâfaa-i Hukuk-u Osmaniye Cemiyeti Mondros Ateşkes Antlaşması’nın imzalanmasından sonra kuruldu. İzmir’in işgalinden sonra faaliyetlerini İstanbul’dan sürdürdü. Basın-yayın yoluyla İzmir’de Türklerin çoğunlukta olduğu gerçeğini dünyaya duyurmaya çalıştı.

Redd-i İlhak He- yet-i Millîyesi Müdâfaa-i Vatan Heyeti adıyla kurulan cemiyet, İzmir’in işgali üzerine Redd-i İlhak adını aldı. Silahlı direnişe destek verdi. Balıkesir ve Alaşehir bölgesel kongrelerinin toplanmasını sağladı.

Trabzon Muhâfaza-i Hukuk-u Milliye Cemiyeti Karadeniz’de Rumların Pontus devleti planlarını engellemek için faaliyet gösterdi. Doğu Anadolu Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti ile birlikte Erzurum Kongresi’ni organize etti.

Kilikyalılar Cemiyeti İstanbul’da kurulan cemiyet, Çukurova ve çevresindeki Fransız ve Ermeni işgaline karşı yayınlar yaparak halkı bilinçlendirmeye, halkın birlikte hareket etmesini sağlamaya çalışti.

Millî Kongre Cemiyeti İstanbul’da kurulan cemiyet, Türk milleti aleyhine yapılan haksız propagandalara karşı yayınlar çıkararak faaliyet gösterdi. Özellikle Ermeni çetelerin zulümlerini anlatan eserler yayınladı.

Doğu Anadolu Müdâfaa-i Hukuk Cemiyeti (Vilâyat-ı Şarkiyye Müdâfaa-i Hukûk-ı Milliye Cemiyeti) Anadolu’nun doğusunun Ermenilere verilmesini engellemek için mücadele etti. Yayın yoluyla Doğu Anadolu’nun Türk yurdu olduğunu dünyaya duyurmaya çalışti. Erzurum Kongresi’nin toplanmasını sağladı.

Kars İslam Şurası Kars, Ardahan ve Batum’daki vatansever aydınlar tarafından Ermeni işgali tehlikesine karşı kuruldu. Zaman içinde hükümete dönüşen bu teşkilata Kars’a asker gönderen İngilizler son verdi.

Millî Cemiyetlerin ortak amacı nedir? Bu cemiyetler hangi faaliyetleri yürütmüşlerdir?

  • Cevap: Millî cemiyetlerin ortak amacı, Osmanlı İmparatorluğu’nun zayıflığını ve işgalleri fırsat bilen yabancı devletlerin etkilerini sınırlamak ve Türk milletinin bağımsızlığını korumaktır. Bu cemiyetler, istihbarat toplama, propaganda yapma, silah ve malzeme temini gibi faaliyetlerde bulunmuşlardır.

12. Sınıf Semih Ofset Sek Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 55 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!