Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Semih Ofset Sek Yayınları Sayfa 46

“12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Sayfa 46 Semih Ofset Sek Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Semih Ofset Sek Yayınları Sayfa 46

Etkinlik

Aşağıdaki metni okuyarak metnin altındaki soruları cevaplayınız.

“Mustafa Kemal, İstanbul’a geldikten sonra ilk temasımızda, İtilaf Devletlerinin mütareke yapıldığı andaki tavırlarından, hatta durmadıklarından, hiçbir itirazı dinlemediklerinden, mütareke şartlarını diledikleri gibi yorumlamaya çalıştıklarından şikâyet etti. Mustafa Kemal, İstanbul’a geldiği zaman Ahmet İzzet Paşa istifa etmişti, henüz yeni hükümet kurulmamıştı. Mustafa Kemal Ahmet İzzet Paşa’nın istifasını durdurmak, sonra Tevfik Paşa hükümetinin Mebusan Meclisinde güvenoyu almasına mâni olmak ve tekrar Ahmet İzzet Paşa başkanlığında bir kabine kurdurmak gibi teşebbüslere geçti. Bu ilk zamanlarda onun planı, ülkeyi siyasi tedbirlerle kurtarmak esasına dayanıyordu. Daha cephede iken Harbiye Nazırı olmayı düşünmüş ve bunu telgrafla Ahmet İzzet Paşa’dan istemiş, ayrıca padişaha yazmıştı.” [İsmet İnönü, Hatıralar, s. 160. (Düzenlenmiştir.)]

1. Mustafa Kemal İtilaf Devletlerinin hangi uygulamalarından rahatsız olmaktadır?

  • Cevap: Mustafa Kemal, İtilaf Devletlerinin mütareke şartlarını diledikleri gibi yorumladıklarından, hiçbir itirazı dinlemediklerinden ve mütareke yapıldığı andaki tavırlarından rahatsızlık duymaktadır.

2. Mustafa Kemal Ahmet İzzet Paşa’nın başkanlığında bir kabine kurulmasını neden istemektedir?

  • Cevap: Mustafa Kemal, Ahmet İzzet Paşa’nın başkanlığında bir kabine kurulmasını istemektedir çünkü Ahmet İzzet Paşa’nın istifasını durdurmak ve tekrar onun başkanlığında bir hükümet kurmak suretiyle ülkeyi siyasi tedbirlerle kurtarma planına dayanmaktadır. Mustafa Kemal, siyasi yollarla etkili bir hükümetin oluşturulmasını ve ülkenin içinde bulunduğu durumu düzeltmeyi hedeflemektedir.

12. Sınıf Semih Ofset Sek Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 46 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!