Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Semih Ofset Sek Yayınları Sayfa 41

“12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Sayfa 41 Semih Ofset Sek Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Semih Ofset Sek Yayınları Sayfa 41

“Peynir, meyve, tatlı, kahve yok… 10 gündür et yemedik. Bizim gibi çoğu insan da yemedi. Tabii ki canım çekiyor ama kim kuzuya 43 kuruş, sığır etine 36 kuruş ve koyuna 48 kuruş verebilir? Dört gündür su yok. Haftada bir gün ya da iki gün var. Fiyatlar günde iki defa artıyor. Zenginler dükkânları dolduruyor, fakirler de umutsuzca seyrediyorlar. Şimdiden iki kişiyi caddede kendinden geçmiş oturur ve yatar vaziyette gördüm. Etrafları yardım etmeye çalışan insanlarla sarılıydı ama bu kişilerin onları tekrar hayata döndürebileceklerinden şüpheliyim.” (Alev Gözcü, I. Dünya Savaşı ve Osmanlı Devleti’nin Gündelik Hayatından Kesitler, s. 145.)

5. Bolşevik İhtilali ve Amerika Birleşik Devletleri’nin Savaşa Girmesi

I. Dünya Savaşı devam ederken uzun süredir iç karışıklıklar yaşayan Rusya’da 1917’de Bolşevik İhtilali meydana geldi. İhtilalle birlikte Rus Çarı yönetimden uzaklaştırıldı ve Çarlık Rusya’sı yıkıldı. Yeni rejim 1918’de Brest-Litovsk Antlaşması’nı imzaladı ve savaştan çekildi. Rusya’nın savaştan çekilmesiyle Doğu Avrupa cepheleri kapandığı için savaşta üstünlük İttifak Devletlerine geçti. Fakat Amerika Birleşik Devletleri’nin Monreo Doktrini adı verilen Avrupa’daki gelişmelerden uzak durmaya dayalı siyasetini bir kenara bırakarak İtilaf Devletleri yanında savaşa girmesiyle savaşın seyri değişti. Savaşın başında tarafsızlığını ilan eden ABD, İtilaf Devletlerine destek veriyordu. ABD’nin bu desteğini önlemek için Almanya, ABD ticaret gemilerini denizaltıları ile batırmaya başladı. Alman denizaltılarının verdiği zarar karşısında ABD 1917’de Almanya’ya savaş açtı. Büyük bir ABD ordusu 1918 yılı başlarında Avrupa’ya geldi. ABD kuvvetlerinin desteğiyle Avrupa cephesinde üstünlük İtilaf Devletlerine geçti.

Etkinlik

Aşağıdaki soruların cevaplarını tablonun ilgili bölümlerine yazınız. 

  • Cevap:

12. Sınıf Semih Ofset Sek Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 41 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!