Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Semih Ofset Sek Yayınları Sayfa 40

“12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Sayfa 40 Semih Ofset Sek Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Semih Ofset Sek Yayınları Sayfa 40

Etkinlik

Aşağıdaki metni okuyarak metnin altındaki soruları cevaplayınız.

“Harp esnasında ordularımızın çektiği sıkıntı, bilhassa memleketin nakil vasıtalarından mahrumiyeti yüzünden olmuştur. Demir yolu Ankara’da kesiliyordu. Güneyde, Toros tünelleri henüz açılmamıştı. Suriye ile demir yolu irtibatı harp başında yok idi. Irak’la Suriye hududundan ileri temas mevcut değildi. Sanayiden mahrum olduğumuz için dışardan gelecek ihtiyaç maddelerinin eksikliği pek ziyade ıstırap veriyordu. I. Cihan Harbi’nde hudutlara memleketten demir yolu hatlarının ulaşmamış olması, bizim için telafisi mümkün olmayan kayıplar doğurmuştur. I. Cihan Harbi’nde çektiğimiz sıkıntıların bir mühimi de cephane darlığıdır. Hem Almanya’dan büyük miktarda gelmesi icap eden cephane ihtiyacı, hem de İstanbul’a gelenlerin cephelere taşınma zarureti büyük Avrupa orduları karşısında bizim gücümüzü çok tahdit ediyordu. Kafkas cephesinde, Çanakkale’de ve İngiliz cephelerinde bu sıkıntı daima çekilmiştir.” (İsmet İnönü, Hatıralar, s.98-99)

1. Ulaşım şartları Osmanlı ordusunu nasıl etkilemiştir? Açıklayınız.

  • Cevap: Ulaşım şartları Osmanlı ordusunu olumsuz yönde etkilemiştir. Demiryolu hatlarının Ankara’da kesilmesi, Toros tünellerinin henüz açılmamış olması ve Suriye ile demiryolu irtibatının olmaması, ordunun nakliye ve lojistik açıdan zorluklarla karşılaşmasına neden olmuştur. Bu durum, ordunun malzeme ve personel taşımasını güçleştirmiş ve harekatların koordinasyonunu olumsuz etkilemiştir.

2. Osmanlı ordusunun ihtiyaçları nedir?

  • Cevap: Osmanlı ordusunun ihtiyaçları arasında cephane, demiryolu hatları, sanayi ürünleri ve lojistik destek gibi unsurlar bulunmaktadır. Cephane darlığı, savaş sırasında en önemli sıkıntılardan biridir. Özellikle Almanya’dan büyük miktarda cephane temin edilmesi gerekmekteydi. Ayrıca demiryolu hatlarının ulaşmaması, lojistik ve nakliye sorunlarına yol açmıştır. Sanayi ürünleri eksikliği de Osmanlı ordusunun savaş çabalarını olumsuz etkilemiştir.

12. Sınıf Semih Ofset Sek Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 40 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!