Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Semih Ofset Sek Yayınları Sayfa 38

“12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Sayfa 38 Semih Ofset Sek Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Semih Ofset Sek Yayınları Sayfa 38

Çanakkale Cephesi’nde aldıkları kararlarla zaferin kazanılmasında Cevat ve Esat Paşalar önemli rol oynadı.

Etkinlik 

5. Ordunun Alman Komutanı Liman Von Sanders’in anılarından alınmış aşağıdaki metni okuyarak metnin altındaki soruları cevaplayınız.

“5. Ordu için cephane durumu bir mesele oluşturuyordu. Piyade cephanesi yeterli miktarda vardı fakat topçu cephanesi baştan beri gayet az sayıdaydı. Bu sıralarda İstanbul’da topçu cephanesi yapacak fabrika bulunmadığından ve aradaki tarafsız devletler Almanya’dan cephane nakline müsaade etmediğinden Osmanlı bataryaları savaşın başından beri cephaneyi idareli kullanmak mecburiyetinde kalıyordu. Türkler için mevcut diğer bütün zorluklar da ilave edilerek hesap edilince alabildiğine bol mühimmat ve cephaneye sahip düşmana karşı, Türklerin mühimmat eksikliğinin nasıl bir zorluk ortaya koyduğu açıkça görülür. İngilizlerin yeni Türk cephanesine pek de önem vermediklerini tesirinden anlıyorduk. Esirlerin ifadelerine göre 20 kırmızı mermiden çoğunlukla ortalama olarak ancak biri patlıyormuş.” [Liman von Sanders, Türkiye’de Beş Sene, s. 100-101. (Düzenlenmiştir.)]

1. Osmanlı ordusu savaşta hangi sıkıntıları yaşamıştır?

  • Cevap: Osmanlı ordusu savaşta özellikle topçu cephanesi eksikliği gibi cephane sorunları yaşamıştır. Topçu cephanesi konusundaki eksiklik, Türklerin mühimmat kullanımını kısıtlamış ve savaşın seyrini olumsuz etkilemiştir.

2. Osmanlı ordusunun bu sıkıntıları yaşamasının sebebi neler olabilir? Tartışınız.

  • Cevap: Osmanlı ordusunun cephane sıkıntısının sebepleri arasında İstanbul’da topçu cephanesi yapacak fabrikanın bulunmaması ve tarafsız devletlerin Almanya’dan cephane nakline izin vermemesi yer alır. Bu durum Osmanlı ordusunu cephaneyi idareli kullanmaya mecbur bırakmıştır. Ayrıca ekonomik kaynakların sınırlı olması, lojistik zorluklar ve İngilizlerin Osmanlı cephanesine önem vermemesi de sıkıntıların sebepleri arasında yer alır. Tüm bu faktörler Osmanlı ordusunun mühimmat eksikliğiyle karşı karşıya kalmasına ve savaş çabalarının olumsuz etkilenmesine neden olmuştur.

12. Sınıf Semih Ofset Sek Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 38 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!