Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Semih Ofset Sek Yayınları Sayfa 34

“12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Sayfa 34 Semih Ofset Sek Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Semih Ofset Sek Yayınları Sayfa 34

İtilaf Devletleri üsmanlı Devleti’nin savaşta tarafsız kalmasını istiyordu. Birtakım gizli anlaşmalarla OsmanlI Devleti’nin topraklarını aralarında paylaşmışlardı. Bu nedenle üsmanlı Devleti’nin kendileriyle ittifak girişimine olumsuz yanıt verdiler.

İtilaf Devletleri grubunun olumsuz yanıtı karşısında üsmanlı Devleti, Enver Paşa’nın da etkisiyle Almanya ile ittifak arayışına girdi. Almanya İtilaf Devletlerinin aksine üsmanlı Devleti ile ittifak kurmaya sıcak bakıyordu. Almanya’ya göre üsmanlı Devleti savaşa girdiğinde yeni cepheler açılacağı için İngiltere ve Rusya bazı birliklerini üsmanlı Devleti’ne karşı kullanmak zorunda kalacaktı. Böylece Almanya ve Avusturya-Ma- caristan’ın Avrupa cephelerinde yükü azalacaktı. Ayrıca üsmanlı Devleti’nin İngilizlerin elindeki Süveyş Kanalı’nı ele geçirerek Mısır’a hâkim olmasıyla İngiltere’nin sömürgeleriyle bağlantısı kesilecekti. Halife unvanı taşıyan üsmanlı padişahının cihat ilan etmesiyle İtilaf Devletlerinin sömürgelerindeki Müslümanlar ayaklanarak özellikle İngiltere, Fransa ve Rusya’yı zor durumda bırakacaktı.

üsmanlı Devleti ile Almanya arasında 2 Ağustos 1914’te gizli bir ittifak anlaşması imzalandı. Bu ittifak anlaşmasından sonra Goeben (Goben) ve Breslau (Breslav) adlı Alman savaş gemileri İngiliz donanmasının takibinden kaçarak üsmanlı’ya sığındı. üsmanlı Devleti tarafsızlığını bozmamak için gemileri satın aldığını duyurdu ve gemilere Yavuz (Görsel 1.23) ve Midilli adlarını verdi. Yavuz ve Midilli’nin dâhil olduğu üsmanlı donanması Karadeniz’e geçerek 29 Ekim 1914’te Rusya’nın limanlarını bombaladı. Önce Rusya, ardından İngiltere ve Fransa üsmanlı Devleti’ne savaş ilan etti. üsmanlı Devleti de 11 Kasım 1914’te İtilaf Devletlerine savaş ilan ederek I. Dünya Savaşı’na girdi (Harita 1.4).

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Semih Ofset Sek Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 34 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!