Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Semih Ofset Sek Yayınları Sayfa 31

“12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Sayfa 31 Semih Ofset Sek Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Semih Ofset Sek Yayınları Sayfa 31

2. Sosyal Durum

I. Balkan Savaşı’nda kaybedilen yerlerde yaşayan Müslüman halk, topraklarını terk ederek İstanbul ve Anadolu’ya göç etti. Göç eden halkın barınma ve diğer ihtiyaçlarının karşılanması devlete ağır bir yük getirdi. Göç edenlerin konut, beslenme, sağlık gibi sorunları uzun süre çözülemedi. Toprak kayıpları sonucu devletin genel nüfusu azalırken kaybedilen yerlerde yaşayan Müslüman halkın Osmanlı topraklarına göç etmesiyle Müslüman nüfusun oranı arttı.

Etkinlik

I. Balkan Savaşı sonrasında Müslüman halkın göçünü gösteren aşağıdaki temsilî resmi inceleyiniz. Göç eden halkın karşılaştığı güçlüklerden hangilerini görüyorsunuz? Açıklayınız.

  • Cevap: I. Balkan Savaşı sonrasında Müslüman halkın göç etmesi, ciddi zorluklarla karşılaştığı bir süreci ifade eder. Bu göç edenler, evlerini ve topraklarını terk etmek zorunda kaldılar. Göç sırasında barınma sorunu yaşandı ve birçoğu açıkta kaldı. Yiyecek ve içme suyu sıkıntısı yaşandı, sağlık hizmetlerine erişim zordu. Ayrıca, güvenlik endişeleri ve saldırılara maruz kalma tehlikesi de vardı. Göç edenler, yeni yerleşim yerlerinde uyum sorunları yaşadılar ve toplumlarından uzak kalmaları kültürel ve sosyal bağlarını koparttı. Bu nedenle I. Balkan Savaşı sonrasındaki Müslüman göçmenler için yaşam zorlu bir deneyimdi.

XIX. yüzyıl sonlarında Osmanlı Devleti’nin ekonomik bağımsızlığından söz edilebilir mi? Neden?

  • Cevap: XIX. yüzyılın sonlarında Osmanlı Devleti ekonomik bağımsızlığından söz etmek oldukça zordu. Osmanlı İmparatorluğu, bu dönemde ekonomik olarak zorlu bir dönemden geçiyordu. İçsel sorunlar, dış borçlar ve ekonomik bağımlılık, Osmanlı ekonomisini zayıflatmıştı. Dış güçler (özellikle Avrupalı devletler), Osmanlı İmparatorluğu’nun ekonomisine büyük ölçüde etki ediyor ve onu kontrol altına alıyordu.

12. Sınıf Semih Ofset Sek Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 31 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!