Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Semih Ofset Sek Yayınları Sayfa 231

“12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Sayfa 231 Semih Ofset Sek Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Semih Ofset Sek Yayınları Sayfa 231

Ülkemizde bilim insanlarının sayısının artmasıyla birlikte bilim alanında alınan patent sayısı giderek artmaktadır. Türkiye bilime verdiği önemle birlikte birçok alanda kendi ayakları üstünde durmaya başladı. Örneğin savunma sanayi alanında gösterdiği ilerlemeyle kendi savunma sistemlerini üretebilen bir ülke hâline geldi. Türk bilim insanları yaptıkları çalışmalarla uluslararası alanda birçok başarı kazanmaktadırlar. Gazi Yaşargil, Aziz Sancar, Gözde Durmuş (Görsel 8.10), Canan Dağdeviren, Oktay Sinanoğlu bu isimlerden bazılarıdır.

Etkinlik

Ülkemizde bilim, sanat ve spor alanlarında 1990 sonrasında başarılı olmuş kişileri araştırarak aşağıdaki tabloya isimlerini yazınız.

  • Cevap:

Bilim: Aziz Sancar (Nobel Kimya Ödülü sahibi), Canan Dağdeviren (esnek medikal cihazlar üzerine çalışmalarıyla tanınır).

Sanat: Nuri Bilge Ceylan (Cannes Film Festivali’nde ödüller kazanan yönetmen), Fazıl Say (uluslararası alanda tanınmış piyanist ve besteci).

Spor: Arda Turan (futbolcu, FC Barcelona ve Atletico Madrid gibi büyük kulüplerde oynamıştır), Neslihan Demir (uluslararası arenada ödüller kazanan voleybolcu).

Etkinlik

Bilim, sanat ve spor alanlarında 1990 sonrasında meydana gelen başlıca gelişmeleri araştırarak aşağıdaki tabloya yazınız.

  • Cevap:

Bilim: Aziz Sancar, DNA tamir mekanizması üzerine yaptığı çalışmalarla 2015 Nobel Kimya Ödülü’nü kazandı. Türkiye’de TÜBİTAK ve üniversitelerin AR-GE çalışmaları arttı.

Sanat: Nuri Bilge Ceylan, Cannes Film Festivali’nde “Uzak” ve “Bir Zamanlar Anadolu’da” gibi filmlerle ödüller kazandı. Türkiye, sinema ve televizyon dizileriyle uluslararası bir üne kavuştu.

Spor: Türkiye, 2002 Dünya Kupası’nda üçüncülük elde etti. Süper Lig, yabancı futbolcuların transferleriyle uluslararası bir ilgi odağı haline geldi.

12. Sınıf Semih Ofset Sek Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 231 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!