Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Semih Ofset Sek Yayınları Sayfa 23

“12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Sayfa 23 Semih Ofset Sek Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Semih Ofset Sek Yayınları Sayfa 23

1908’de İttihat ve Terakki Cemiyetinin başlattığı ayaklanma sonucu Padişah II. Abdülhamit Meşrutiyet’i yeniden ilan etti. Meşrutiyettin yeniden ilanından sonra Mustafa Kemal, İttihat ve Terakki Cemiyeti ileri gelenleriyle fikir ayrılığına düştü. Mustafa Kemal, Meşrutiyettin ilanını ve sonrasında yapılanları yeterli görmüyor, daha köklü değişikliklerin gerçekleştirilmesi gerektiğini düşünüyordu. Ona göre İttihat ve Terakki Cemiyeti bir an önce parti hâline dönüşmeli ve ordu siyasetten ayrılmalıydı. Ordu içindeki subayların siyasetle uğraşmaları doğru değildi.

Düşünceleri nedeniyle Mustafa Kemal İttihat ve Terakki Cemiyetinden giderek uzaklaştı ve kendisini askerlik görevine verdi. Bu durumu İsmet (İnönü) Bey’e şu sözlerle anlatmıştır:

“İttihat ve Terakki ihtilalinin başında bulunanlar ve sonra hükümete geçenler bizim yakın arkadaşlarımızdı. Biz ilk safhada bunlarla beraberdik. İhtilal olduktan sonra karşılarına çıktık. Ordu bu işe karışmasın, daha doğrusu biz ordu olarak siyasete karışmayalım.’ dedik ve bu fikir etrafında kendileri ile mücadele ettik. Anlaşamayarak ayrıldık. Siyasetten biz çekildik ve muharebelerde vazife aldık.” (İsmet İnönü, Hatıralar, s. 136)

Mustafa Kemal’in İttihat ve Terrakki Cemiyetinden ayrılmasının temel sebebi nedir?

  • Cevap: Mustafa Kemal’in İttihat ve Terakki Cemiyeti’nden ayrılmasının temel sebebi, cemiyetin Meşrutiyet’in yeniden ilanından sonra yeterli değişiklikleri yapmayıp siyasi arenada daha köklü dönüşümler yapmamakla eleştirmesidir. Mustafa Kemal, Meşrutiyet’in ilanını ve sonrasında yapılanları yetersiz buluyor ve daha kapsamlı reformlar gerektiğini düşünüyordu. Ayrıca, ordu subaylarının siyasetle uğraşmasını doğru bulmayarak askerin siyasetten uzak durması gerektiğine inanıyordu. Bu nedenle İttihat ve Terakki Cemiyeti’nden uzaklaşarak kendisini askerlik görevine vermiş ve siyasetten çekilmiştir.

12. Sınıf Semih Ofset Sek Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 23 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!