Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Semih Ofset Sek Yayınları Sayfa 227

“12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Sayfa 227 Semih Ofset Sek Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Semih Ofset Sek Yayınları Sayfa 227

Terörle Mücadele

XXI. yüzyılda Türkiye Atatürk’ün gösterdiği yolda ilerlemeye devam etmektedir. Ancak Türkiye’nin gelişmesini istemeyen güçler terör örgütleriyle amaçlarına ulaşmaya çalışmaktadırlar. Türkiye 1970’lerde ASALA ile başlayan ve daha sonra PKK, FETÖ, DAEŞ gibi örgütlerle devam eden bir terör çemberi içine alınmak istenmektedir. Bu terör örgütleri, gerçekleştirdikleri şiddet eylemleri ile topluma korku salarak, halkta bıkkınlık ve yılgınlık duygusu oluşturup, vatandaşın devlete olan güvenini sarsmayı ve kargaşa ortamı yaratmayı, bu suretle de devleti zayıflatmayı hedeflemektedir.

15 Temmuz 2016’da ülkemiz demokrasiyi, millî iradeyi, birlik ve beraberliğimizi hedef alan bir darbe teşebbüsüyle karşı karşıya kaldı. Başta Türk Silahlı Kuvvetleri olmak üzere birçok kuruma sızan FETÖ (Fetullahçı Terör Örgütü) üyeleri devletin silahlarıyla harekete geçtiler. Amaçları ülke yönetimini ele geçirmek, cumhurbaşkanına suikast düzenlemek, demokrasiyi ortadan kaldırmaktı. Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla ellerine Türk bayrakları alarak demokrasiyi ve vatanını savunmak için meydanlara çıkan milletimiz, bu darbe teşebbüsüne izin vermedi. Teröristler kısa süre içinde etkisiz hâle getirildi. Uzun süredir devlet kurumlarına sızan hainlere yönelik 15 Temmuz’dan sonra daha etkili bir mücadele başlatıldı.
Temelleri 1960’ların sonunda atılan bu örgüt dinî bir cemaat görüntüsü altında devleti ele geçirmek için faaliyet yürüttü. Bu amaçla sınavlarda usulsüzlük yaparak devlet kademelerine yerleştirdiği üyeleriyle paralel bir devlet yapılanması oluşturdu. Bu yapılanma, diğer terör örgütleriyle ve yabancı istihbarat örgütleriyle ülkemiz aleyhine iş birliği yapmaktan çekinmedi.
Ülkemiz için tehdit oluşturan PKK en uzun süredir mücadele ettiğimiz terör örgütüdür. Bu örgüt Avrupa ülkelerinin çoğu, ABD, Kanada ve Avustralya gibi birçok ülkenin terör örgütleri listesinde yer almaktadır. PKK 1978’de saldırılara başlayarak sivil, asker, polis, kadın, çocuk ayrımı gözetmeden on binlerce insanın hayatını kaybetmesine neden oldu. Ülkeyi bölmeyi amaçlayan bu örgüt haraç alma, silah ve uyuşturucu kaçakçılığı yapma gibi faaliyetlerle kendisine kaynak sağlamaktadır.

Bölücü terör örgütüne yönelik olarak güvenlik güçlerimiz etkin şekilde mücadele vermektedir. 1999’da bölücü örgütün sözde lideri yakalanarak Türkiye’ye getirilmiş ve yargılanarak hapse mahkûm edilmiştir (Gazete haberi 8.2).

Etkinlik

Aşağıdaki metni okuyarak altındaki soruları cevaplayınız.

“Cumhuriyetin ilk dönemlerinde, imkânlar ölçüsünde hizmet götürülmeye çalışılan Güneydoğu, yüzyılın ikinci yarısından itibaren büyük yatırımlara sahne olmuştur. Devlet imkânlarının bölgeye yoğunlaştırılması, bölge üzerinde çıkarı ve planı olan devletleri tedirgin ettiği için bu yöndeki çabalar da çeşitli vesileler ile sekteye uğratılmaktan kurtulamamıştır. Bu dönemde Genelkurmay ile hükümetin uyumlu çalışması sayesinde bilhassa Güneydoğu yöresinde yoğunlaşan ayrılıkçı teröre büyük darbe vurulmuştur. 2000’li yıllarda Güneydoğu Anadolu Projesi’nin peyderpey bitmesiyle yöreye her sahada yatırımlar başlamıştır.” (Durmuş Yalçın vd, Türkiye Cumhuriyeti Tarihi, C. 2, s. 639.)

1. Güneydoğu Anadolu’nun kalkınması neden bazı devletleri tedirgin ediyor olabilir?

  • Cevap: Güneydoğu Anadolu’nun kalkınması, bölge üzerinde çıkarı veya planı olan devletlerin bu planlarını etkileyebilir ve stratejik dengeyi değiştirebilir, bu yüzden bazı devletleri tedirgin ediyor olabilir.

2. Bölgenin ekonomik olarak kalkınmasının terör hareketleri üzerindeki etkisi nedir?

  • Cevap: Bölgenin ekonomik olarak kalkınması, bölge halkına daha fazla iş ve yaşam kalitesi sunarak terör hareketlerinin cazibesini azaltabilir ve radikalleşmeyi engelleyebilir.

12. Sınıf Semih Ofset Sek Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 227 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!