Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Semih Ofset Sek Yayınları Sayfa 218

“12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Sayfa 218 Semih Ofset Sek Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Semih Ofset Sek Yayınları Sayfa 218

Şiirde Cemal Süreyya, İlhan Berk, Sezai Karakoç, Turgut Uyar, Edip Cansever, Necip Fazıl Kısakürek, Nazım Hikmet, Ahmet Arif; romanda Attila İlhan, Adalet Ağaoğlu (Görsel 7.13), Vedat Türkali, Kemal Tahir, Tarık Buğra, Oğuz Atay, Yaşar Kemal gibi isimlerin eserleri halk tarafından beğeni ile okundu.

Müzikte Batılılaşmayla birlikte pop ve caz gibi türler yaygınlaştı. Erol Büyükburç, Ajda Pekkan, Sezen Aksu gibi sanatçılar beğeni ile takip edildi. Bunun yanında Türk sanat müziği 1970’lere kadar etkisini sürdürürken bu tarihlerden itibaren arabesk adı verilen müzik türü giderek yaygınlaştı. Orhan Gencebay, Ferdi Tayfur, Müslüm Gürses ve İbrahim Tatlıses bu akımın önemli isimleri oldu. Zeki Müren gibi Türk sanat müziği sanatçıları bile bu akımın etkisin- Görsel 7.14: Barış Manço de kalarak eserler verdiler.

Beyoğlu’ndaki Yeşilçam Sokağı’ndan adını alan Yeşilçam sineması 1960’lardan 1980’lere kadar altın çağını yaşadı. 1963’te Metin Erksan’ın yönettiği Susuz Yaz, Berlin’de Altın Ayı ödülünü aldı. 1964’ten itibaren düzenlenmeye başlanan Antalya Film Festivali ülkemizde sinemanın gelişmesine büyük katkı sağladı. Ayhan Işık, Hülya Koçyiğit, Türkan Şoray (Görsel 7.15), Cüneyt Arkın (Görsel 7.16), Kadir İnanır, Tarık Akan, Filiz Akın, Ediz Hun, Fatma Girik bu dönemin önemli sinema oyuncularıdır. Kemal Sunal, Metin Akpınar, Zeki Alasya, Münir Özkul, Adile Naşit, Şener Şen (Görsel 7.17) gibi oyuncular özellikle komedi filmleriyle izleyicilerin beğenisini kazandılar.

Sayfada tanıtılanlar dışında 1960-1990’Ii yılların şair, yazar ve sanatçılarına örnekler veriniz.

  • Cevap:

1960-1990’li yılların şair, yazar ve sanatçılarına örnekler:

  • Şiirde: Can Yücel, Fazıl Hüsnü Dağlarca.
  • Romanda: Halide Edib Adıvar, Aziz Nesin, Haldun Taner.
  • Müzikte: Timur Selçuk, Zülfü Livaneli, Cem Karaca.
  • Sinemada: Yılmaz Güney, Lütfi Ö. Akad, Halit Refiğ.

12. Sınıf Semih Ofset Sek Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 218 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!