Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Semih Ofset Sek Yayınları Sayfa 209

“12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Sayfa 209 Semih Ofset Sek Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Semih Ofset Sek Yayınları Sayfa 209

1956’dan itibaren Batı Trakya Türkleri üzerindeki baskılar artarak devam etmiştir. Yunanistan’ın Batı Trakya Türklerine yönelik siyasetinin temel amacı, bölgedeki Türkleri göçe zorlamaktır. Yunanistan bir dönem Türkçe adların kullanılmasını fiilen yasaklamıştır. Batı Trakya’da hem Türkçe çıkan gazete ve dergiler, hem de Türkiye’den gelen yayınlar üzerindeki yasaklar 1994 yılına kadar devam etmiştir.

Batı Trakya Türklerinin, özellikle ekonomide ayrımcılık, eğitimdeki özerklik hakkı, yönetime katılma ve kendi dinî başkanlarını seçememe, yürürlükten kalkmasına rağmen vatandaşlıktan çıkarılan 60000 Türk’ün vatandaşlığa geri alınmaması ve Türk Vakıflarının denetimi gibi sorunları devam etmektedir.

3. Ermeni Sorunu

Lozan Barış Antlaşması’ndan sonra Ermeniler ülkemizde huzur ve eşitlik içinde yaşamaya devam ettiler. Buna rağmen Ermenistan dışında yaşayan ve Ermeni diasporası olarak adlandırılan gruplar sözde Ermeni soykırımı iddialarını gündeme taşımak için faaliyetlerini sürdürdüler. Lobi faaliyetleri ile Ermeni meselesini Türkiye’ye karşı siyasal bir koz olarak kullanılmaya çalıştılar. Ermeni diasporası bu doğrultuda iddialarını dünyaya kabul ettirmek, Türkiye’den tazminat ve toprak almak, son aşamada da büyük Ermenistan hayalini gerçekleştirmek için terör eylemlerine destek vermekten çekinmedi. Kısa adı ASALA (Ermenistan’ın Kurtuluşu İçin Ermeni Gizli Ordusu) olan bir terör örgütü kurdular. Bu örgüt, iddialarını dünya kamuoyuna duyurmak için 1973’ten itibaren yurt dışında yaşayan Türk temsilcilerine ve diplomatlarına yönelik silahlı eylemler düzenlemeye başladı. Ermeni terör örgütü, ilk olarak 1973’te ABD’nin Los Angeles (Los Encılıs) şehrinde Başkonsolos Mehmet Baydar ve Konsolos Bahadır Demir’i şehit etti (Gazete haberi 7.4). Ermeni teröristler birçok ülkede yüzün üstünde terör eylemi gerçekleştirdiler (Gazete haberi 7.5, 7.6). 1990’lardan itibaren faaliyetleri son bulan ASALA’ya karşı Türkiye, gerekli önlemleri alarak dünya kamuoyunda haklı davasını duyurmaya çalıştı. Türkiye barışçı bir siyaset izleyerek tarihi gerçeklerin ortaya çıkması için tarih komisyonunun kurulmasını ve bu komisyonun da tarafsız olarak tarihî belgeler ışığında olayı çözüme kavuşturması gerektiğini vurgulamaktadır. Buna yanaşmayan Ermenistan diğer ülkelere asılsız soykırım iddialarını kabul ettirmek için lobi faaliyetlerini sürdürmektedir.

Ermeni diasporası günümüzde Türkiye’ye karşı hangi faaliyetlerde bulunmaktadır?

  • Cevap: Ermeni diasporası günümüzde, sözde Ermeni soykırımı iddialarını tanıtmak ve bu iddiaların uluslararası platformlarda kabul görmesi için lobi faaliyetlerini sürdürmektedir. Ayrıca, bu iddiaların bazı ülkelerde yasal olarak tanınmasını sağlamak için siyasi ve kültürel etkinlikler düzenlemektedir.

Etkinlik

ASALA terör örgütünün ve Ermeni diasporasının ülkemize karşı faaliyetlerini araştırarak bir sunu hazırlayınız ve çalışmanızı sınıfta sununuz.

  • Cevap: ASALA (Ermenistan’ın Kurtuluşu İçin Ermeni Gizli Ordusu) terör örgütü, 1970’ler ve 1980’lerde yurt dışında yaşayan Türk diplomatlarına ve sivillere yönelik silahlı saldırılar düzenlemiştir. Bu saldırılar sonucunda birçok Türk vatandaşı hayatını kaybetmiştir. Ermeni diasporası ise, tarihsel olayları tek taraflı bir perspektifle sunarak sözde Ermeni soykırımı iddialarını uluslararası platformlarda tanıtmaya ve bu iddiaların uluslararası arenada tanınmasını sağlamaya çalışmaktadır.

12. Sınıf Semih Ofset Sek Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 209 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!