Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Semih Ofset Sek Yayınları Sayfa 206

“12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Sayfa 206 Semih Ofset Sek Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Semih Ofset Sek Yayınları Sayfa 206

Kıbrıslı Türkler, bu gelişmeler üzerine 1955’te Volkan Teşkilattım, 1957’de TMT’yi (Türk Mukavemet Teşkilatı) kurarak kendilerini savunmaya başladılar. Rumların Türklere baskı kurmak istemesi üzerine Türkiye, Kıbrıs’ta iki toplumun iki ayrı devlet kurmasını yani adanın taksimini savunmaya başladı. Bu amaçla ülkemizde Kıbrıs Türklerinin Ada’daki bağımsızlığını savunan ve “Ya Taksim Ya Ölüm” sloganlarının atıldığı mitingler düzenlendi. 1958’de İngiltere tarafından Mac Millan (Mak Millın) Planı ortaya atıldı. Buna göre Kıbrıs’ta İngiltere, Türkiye ve Yunanistan’ın iş birliğine dayalı üçlü bir yönetim kurulacaktı.

1959’da Türkiye ve Yunanistan Zürih Antlaşması’nı imzalayarak Kıbrıs’ta bağımsız bir cumhuriyet kurulması kararı aldılar. 1960’ta İngiltere, Türkiye ve Yunanistan Londra Antlaşması’nı imzalayarak Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kuruluş sürecini başlattılar. Bu doğrultuda 1960’da Kıbrıs’ta bağımsız Kıbrıs Cumhuriyeti kuruldu. Cumhurbaşkanlığını Makarios (Makaryos) ve yardımcılığını Dr. Fazıl Küçük’ün yaptığı devletin devamlılığını Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’nin aralarında imzaladıkları “Garanti Antlaşması” ile sağlayacaktı. Kıbrıs Cumhuriyeti’nde herhangi bir değişiklik olursa “Garantör Devlet” olan taraflar, tek başlarına ya da birlikte hareket ederek adaya müdahale edebilecekti. Ancak bu süreçte Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Rum yöneticileri imzalanan antlaşmaya ve kabul edilen anayasaya aykırı hareket etmeye başladılar. Türklere karşı düşmanca bir tutum sergilemeye devam ettiler. Yaşanan gelişmeleri yakından takip eden Türk milleti mitingler ve yardım kampanyaları düzenleyerek Kıbrıs’taki Türklerin yanında olduğunu gösterdi. Kıbrıslı Rumlar Enosis fikrini hayata geçirmek için Ak- ritas Planı’nı hayata geçirdiler. Plan gereğince pek çok Türk’ü katlettiler. Bu katliamların yapıldığı güne “Kanlı Noel” adı verildi. Rumlar, adada yaşayan Türklere baskı, zulüm ve şiddet uygulayarak amaçlarını gerçekleştirmeye çalıştılar (Gazete haberi 7.1, 7.2).

Dr. Fazıl Küçük (1906-1984)
Dr. Fazıl Küçük, 1 Nisan 1955 tarihinde EOKA’nın Kıbrıs’ta kanlı terör eylemlerini başlatmasının ardından, Kıbrıs Türk halkının EOKA’ya karşı direnmesi için Kıbrıs Türk Mukavemet Birliği (KTMB) adlı örgütü kurdu. (…) 1955 yılı Eylül ayında gizlice VOLKAN teşkilatını kurdu.(…) Kıbrıs Türk Halkı, 3 Aralık 1959’da rakipsiz olarak Kıbrıs’ın ilk Cumhurbaşkanı Muavini seçti. Rumların 21 Aralık 1963 tarihinde başlattıkları saldırıların ardından oluşturulan Genel Komite’nin başkanlığını yaptı. 27 Aralık 1967 tarihinde kurulan Geçici Kıbrıs Türk Yönetimi’nde başkanlığa getirildi. Dr. Fazıl Küçük, 18 Şubat 1973 tarihinde Cumhurbaşkanı Muavinliğinden ayrılarak, yerini Rauf R. Denktaş’a bıraktı.

EOKA çetelerine bağlı Rumlar 6 Ağustos 1964’te Erenköy’e saldırıya geçti. Türkiye olayları önlemek için savaş uçaklarını Kıbrıs üzerine gönderdi. Bu hava harekâtı sırasında Yüzbaşı Cengiz Topel’in uçağı düştü ve Rumlar esir aldıkları Cengiz Topel’i şehit ettiler.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Semih Ofset Sek Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 206 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!