Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Semih Ofset Sek Yayınları Sayfa 205

“12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Sayfa 205 Semih Ofset Sek Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Semih Ofset Sek Yayınları Sayfa 205

İran’ın rejim değişikliği sebebiyle yaşadığı iç sorunlardan yararlanarak harekete geçti. 22 Eylül 1980’de Irak’ın İran’a saldırısıyla başlayan savaşta dini ve etnik anlaşmazlıklar da savaşın sebeplerindendi. Başta Irak ordusunun önemli başarılar kazanmasına rağmen savaşın uzamasıyla İran savaşta dengeyi sağladı. İki tarafın da birbirine karşı belirgin üstünlük sağlayamadığı savaşta petrol kuyularının bombalanması nedeniyle petrolün fiyatı tüm dünyada artış gösterdi. Körfez petrol yolunu açık tutmak için ABD bölgeye bir donanma gönderdi ve ABD bayrağı çekmiş Kuveyt tankerlerini korumaya başladı. Türkiye bu savaşta tarafsız kalarak her iki tarafla ilişkilerini sürdürmeye devam etti. Suriye ve Libya İran’ı, Suudi Arabistan, Ürdün, Körfez ülkeleri Irak’ı desteklerken ABD, SSCB ve Avrupa ülkeleri tarafsız kaldı. Sekiz yıl devam eden savaş 1988’de Birleşmiş Milletlerin ara buluculuğuyla sona erdi (Harita 7.2). Savaş her iki ülkede yaklaşık bir milyon kişinin ölümüne ve büyük bir ekonomik kayba neden oldu.

Etkinlik

Aşağıdaki tabloyu ders kitabından öğrendiğiniz bilgilerden yararlanarak ve araştırma yaparak doldurunuz.

  • Cevap:

Küba Krizi:

Sebep: ABD’nin Küba’ya yakın bölgelerde nükleer füzelerin varlığını tespit etmesi.
Sonuç: ABD ve SSCB arasında yoğun diplomatik müzakerelere yol açarak neredeyse bir nükleer savaşın eşiğine gelindi, ancak anlaşma ile kriz çözüldü.

Vietnam Savaşı:

Sebep: Kuzey ve Güney Vietnam arasındaki ideolojik farklılıklar ve ABD’nin komünizmin yayılmasını engelleme politikası.
Sonuç: Amerikan askerlerinin geri çekilmesi ve 1975’te Kuzey Vietnam’ın Güney’i ele geçirmesiyle komünist bir Vietnam’ın doğması.

Afganistan Savaşı:

Sebep: SSCB’nin Afganistan’ı işgali ve pro-komünist bir hükümetin desteklenmesi.
Sonuç: SSCB’nin 1989’da Afganistan’dan çekilmesi, Afganistan’da uzun süreli bir iç savaşın başlaması.

Arap-İsrail Savaşı:

Sebep: Arap devletlerinin İsrail’in bağımsızlık ilanına karşıtlığı.
Sonuç: Farklı savaşlarda farklı sonuçlar olsa da, genel olarak İsrail’in toprak kazanımı ve Arap devletleri arasında İsrail’e karşı birleşik bir cephenin oluşması.

İran-Irak Savaşı:

Sebep: İdeolojik farklılıklar, toprak anlaşmazlıkları ve bölgesel egemenlik için mücadele.
Sonuç: Her iki taraf için de büyük kayıplarla sonuçlandı, sınırlar savaş öncesi durumuna döndü ve bölgede istikrarsızlık devam etti.

12. Sınıf Semih Ofset Sek Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 205 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!