Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Semih Ofset Sek Yayınları Sayfa 204

“12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Sayfa 204 Semih Ofset Sek Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Semih Ofset Sek Yayınları Sayfa 204

1980’lerde ABD, SSCB’ye karşı daha sert bir politika izlemeye başladı. Ancak bir yandan da silahsızlanma görüşmeleri devam etti. SSCB’nin başına geçen Gorbaçov “Açıklık ve Yeniden Yapılanma” adını verdiği bir programla SSCB’nin zayıflamasına son vermek istiyordu. Uluslararası iş birliğinin geliştirilmesi gerektiğine inanıyordu. SSCB’nin Çernobil Nükleer Santralinin 1986’da patlaması nükleer silahların tehlikelerini bir kere daha dünyaya gösterdi. Mihail Gorbaçov ve ABD başkanı Ronald Reagan (Ranılt Riygın) arasındaki görüşmeler uzun menzilli füzelerin azaltılması konusunda uzlaşmayla sonuçlandı (Görsel 7.2). Bu dönemde Orta Doğu’da da önemli gelişmeler meydana geldi. Arap-İsrail Savaşları ve İran-lrak Savaşı Orta Doğu’daki başlıca sıcak çatışmalar oldu.

Günümüzde dünyanın önemli güçleri hangileridir? Günümüz dünyasını 1960’larla karşılaştırdığınızda güçler dengesindeki benzerlikler ve farklılıklar nelerdir?

  • Cevap: Günümüzde dünyanın önemli güçleri arasında ABD, Çin, Rusya, Avrupa Birliği ve Hindistan bulunmaktadır. 1960’lara kıyasla, günümüzde tek kutuplu bir dünya yerine çok kutuplu bir yapıya doğru kayış görülmektedir. 1960’larda iki büyük süper güç (ABD ve SSCB) arasındaki bipolar düzen hakimken, günümüzde ekonomik ve teknolojik gelişmelerle birçok ülke daha belirgin bir şekilde güç sahibi olmuştur.

12. Sınıf Semih Ofset Sek Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 204 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!