Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Semih Ofset Sek Yayınları Sayfa 20

“12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Sayfa 20 Semih Ofset Sek Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Semih Ofset Sek Yayınları Sayfa 20

Etkinlik

Mustafa Kemal’in yetişmesine ve kişiliğinin oluşmasına etki eden öğretmenlerinden birinin yaşamını araştırarak aşağıdaki şemayı doldurunuz. (cevaplar kısa olsun)

  • Cevap:

Adı: Fethi Bey

Yaşamı: Fethi Bey, 19. yüzyılın sonlarında Osmanlı İmparatorluğu’nda yaşamış bir öğretmendi. Dönemin eğitim sistemi içinde görev yapmış ve öğrencilere özellikle Fransızca dersleri vermiştir. Fethi Bey’in yaşamı hakkında daha fazla bilgi verilmemiştir.

Mustafa Kemal’e etkisi: Fethi Bey, Mustafa Kemal’in öğrenim döneminde ona Fransızca öğretmenlik yapmıştır. Bu dönemde Mustafa Kemal’in Fransızca dilindeki yeteneğini geliştirmesine ve Fransız kültürüne aşina olmasına katkıda bulunmuş olabilir. Ayrıca, Fethi Bey’in Mustafa Kemal ile ülke sorunları üzerine tartışmalar yaptıkları ve düşünürlerin eserlerini inceledikleri bilinmektedir, bu da onun Mustafa Kemal’in düşünsel gelişimine katkı sağlamış olabilir.

Etkinlik

Mustafa Kemal’in fikir hayatını etkileyen yerli ve yabancı yazarlardan birinin yaşamını araştırarak aşağıdaki şemayı doldurunuz.

  • Cevap:

Adı: Jean-Jacques Rousseau

Doğum Yeri: Cenevre, İsviçre

Doğum ve Ölüm Tarihi: 28 Haziran 1712 – 2 Temmuz 1778

Düşünceleri: Rousseau, Aydınlanma Dönemi’nin önemli düşünürlerinden biridir. İnsanın doğası, özgürlük, eşitlik, toplumsal sözleşme, ve eğitim gibi konularda önemli görüşler ileri sürmüştür. Özellikle “Toplumsal Sözleşme” adlı eseri, bireylerin toplumla ilişkisini ve yönetim biçimlerini tartışan önemli bir metindir.

Eserleri:

  • “Toplumsal Sözleşme” (1762)
  • “Emile ya da Eğitim Üzerine” (1762)
  • “İnsanlar Arasındaki Eşitsizliğin Kaynağı” (1755)
  • “Confessions” (1770)

Mustafa Kemal’e Etkisi: Rousseau’nun düşünceleri, Mustafa Kemal’in fikir dünyasını etkileyen önemli kaynaklardan biri olmuştur. Özellikle eğitim ve toplumsal sözleşme konularındaki görüşleri, Mustafa Kemal’in Türkiye’nin modernleşmesi ve eğitim politikalarını şekillendirmesine katkıda bulunmuş olabilir. Rousseau’nun vurguladığı özgürlük ve eşitlik kavramları, Mustafa Kemal’in laik ve demokratik Türkiye ideallerinin temelini oluşturmuş olabilir.

12. Sınıf Semih Ofset Sek Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 20 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!