Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Semih Ofset Sek Yayınları Sayfa 194

“12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Sayfa 194 Semih Ofset Sek Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Semih Ofset Sek Yayınları Sayfa 194

27 Ekim 1957’de yapılan genel seçimlerde Demokrat Parti, iktidarını korudu ancak oy oranı önceki seçimlere göre önemli ölçüde azaldı (Gazete haberi 6.10). Seçimin sonuçları şöyleydi (Tablo 6.4):

1950’lerin ortasında başlayan ekonomik yavaşlama, durgunluk ve giderek yükselen enflasyon Demokrat Partiye olan halk desteğinin azalmasına yol açti. Özellikle şehirlerde yaşayan sabit maaşlı kişiler enflasyondan daha fazla etkilenmeye başladı. 1958’de Cumhuriyetçi Millet Partisi ile Köylü Partisi birleşti ve Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi (CKMP) kuruldu. Hürriyet Partisi de CHP’ye katildı. Muhalefetin güçbirliği yaparak birleşmesi üzerine DP öncülüğünde Vatan Cephesi kuruldu. Vatan Cephesi DP’nin halk tabanını genişletmek ve halkın desteğini arttırmak amacıyla kuruldu. Bu durum ülkedeki siyasî gerginliği daha da arttırdı. DP iktidarı 18 Nisan 1960’ta kendi milletvekillerinden oluşan ve olağanüstü yetkilere sahip Tahkikat Komisyonu’nu kurdu. Bu komisyon ülkenin istikrarını bozacak her türlü yıkıcı faaliyete müdahale etme yetkisine sahip olacaktı. Komisyon, kararlarına uymayan ve yıkıcı faaliyette bulunanlara hapis cezası verme yetkisine de sahip bulunacaktı.

Partilerin oy oranı ile milletvekili sayılarını karşılaştırdığınızda seçim sistemi ile ilgili neler söyleyebilirsiniz?

  • Cevap: Tablo 6.4’e göre, Demokrat Parti’nin diğer partilere kıyasla çok daha fazla milletvekili kazandığı görülmektedir. Bu durum, oyların dağılımıyla orantılı olmayan bir milletvekili dağılımına işaret edebilir ve seçim sisteminin, büyük partilere avantaj sağlayan bir yapıda olabileceğini düşündürebilir.

12. Sınıf Semih Ofset Sek Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 194 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!