Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Semih Ofset Sek Yayınları Sayfa 192

“12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Sayfa 192 Semih Ofset Sek Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Semih Ofset Sek Yayınları Sayfa 192

Etkinlik

Aşağıdaki metni okuyarak metnin altındaki soruları cevaplayınız.

“Stalin’in Doğu Avrupa’daki politikalarından duyulan endişe, bu bölgede komünist rejim kuruldukça artıyordu. Bu yüzden Washington Türkiye’nin stratejik önemini yeniden değerlendirmeye başladı. Her ne kadar kuramsal olarak Birleşmiş Milletler uluslararası anlaşmazlıkların havale edilebileceği ve havale edilmesi gereken bir forum idiyse de Sovyetler Birliği’nin Güvenlik Konseyi’nde sürekli vetoya başvurması Birleşmiş Milletler yoluyla iş görülmesini olanaksız hâle getirmekteydi ve ABD yönetimi de tek yanlı olarak hareket etmeye karar verdi. 12 Mart 1947’de Başkan Truman ‘Truman Doktrini’ni ortaya attı. Bu doktrin, ABD’nin, varlıkları dış baskı ya da kendi sınırları dâhilindeki militan azınlıkların tehdidinde olan “özgür ulusları” savunmaya yardım etmesi gerektiğini ve bu uluslara yardım edeceğini bildiriyordu. Doktrinin ilanına sebep, Başkan Truman’ın Amerikan kongresine sunduğu, (o sırada komünistler ile monarşi taraftarları arasındaki iç savaşın şiddetle hüküm sürdüğü) Yunanistan’a ve Türkiye’ye askerî ve mali destek önerisiydi. Bu, ABD’nin dünyanın her yerindeki komünizm karşıtı rejimlerin korunmasını taahhüt etmesinin başlangıcıydı. Kısa bir süre sonra, Haziran 1947’de, ekonomilerini onarmalarına yardım için Avrupa ülkelerine dev ölçekte mali destek öngören Marshall Planı öne sürüldü. Bu planın birbirini tamamlayan üç amacı bulunuyordu: Avrupalıların kendilerini toparlamalarına yardımcı olmak, Amerikan sanayisi için kârlı ihracat pazarlarını korumak ve beslemek, komünizme neden olan yoksulluğu ortadan kaldırmak.”

1. “Birleşmiş Milletler yoluyla iş görülmesinin olanaksız hâle” gelmesi hangi gelişmeye neden olmuştur?

  • Cevap: ABD, Marshall Planı ile Avrupalıların ekonomilerini onarmalarına yardımcı olmayı, Amerikan sanayisi için kârlı ihracat pazarlarını korumayı ve beslemeyi, ve komünizme neden olan yoksulluğu ortadan kaldırmayı amaçlamıştır.

2. ABD, Marshall Planı ile hangi ekonomik kazançlar sağlamayı amaçlamıştır?

  • Cevap: ABD, Marshall Planı ile Amerikan sanayisi için kârlı ihracat pazarlarını korumayı ve beslemeyi amaçlamıştır.

12. Sınıf Semih Ofset Sek Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 192 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!