Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Semih Ofset Sek Yayınları Sayfa 190

“12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Sayfa 190 Semih Ofset Sek Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Semih Ofset Sek Yayınları Sayfa 190

2. Türkiye’nin Diş Politikası

II. Dünya Savaşı’ndan sonra Türkiye’nin dış politikasında önemli değişiklikler yaşandı. ABD ve SSCB’nin başını çektiği Doğu ve Bati Bloku arasında başlayan Soğuk Savaş’ta Türkiye Bati Bloku’nun yanında yer aldı. SSCB’nin II. Dünya Savaşı’ndan sonra Millî Mücadele’den itibaren kurulan iyi ilişkileri bir yana bırakarak Türkiye’den üs ve toprak talebi, iki devlet arasındaki münasebetlerin bozulmasına yol açmıştı. Bu durum karşısında Türkiye ABD ile ilişkilerini güçlendirmeye başladı.

Türkiye SSCB tehdidi karşısında ABD’den ekonomik yardım ve savunma alanında destek beklemeye başladı. Nitekim ABD, Truman Doktrini doğrultusunda SSCB tehdidi altındaki Türkiye ve Yunanistan’a önemli bir mali yardım yaptı (Gazete haberi 6.5). Truman Doktrini’nin ardından Marshall Planı çerçevesinde yardımlar artarak devam etti (Gazete haberi 6.6). Bu yardıma göre Türkiye’ye verilen malzemenin bakım ve yedek parça giderleri Türkiye bütçesinden karşılanacaktı. Bu durum Türkiye’nin ekonomisinde sıkıntıya neden oldu.

Askeri yardımın büyük bölümü II. Dünya Savaşı’nda kullanılmış olup ABD’nin artık kullanmadığı silah ve malzemeydi. Bu silah ve malzemenin ABD’nin onay vermediği durumlarda Türkiye tarafından kullanılması da antlaşma gereği mümkün değildi. Türkiye yeni dış politikası çerçevesinde Avrupa Konseyi’ne ve NATO’ya üye oldu.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Semih Ofset Sek Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 190 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!