Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Semih Ofset Sek Yayınları Sayfa 18

“12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Sayfa 18 Semih Ofset Sek Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Semih Ofset Sek Yayınları Sayfa 18

Selanik Askerî Rüştiyesinde Fransızca Öğretmeni Yüzbaşı Nakiyüddin (Yücekök) Bey Mustafa Kemal’i etkileyen öğretmenlerden bir diğeridir. Mustafa Kemal yıllar sonra karşılaştiklarında bu öğretmeni hakkında şunları söylemiştir:

“Bununla beraber tahattur etmek (hatırlamak) lâzımdır ki, o tazyik altinda dahi, bizi bugün için yetiştirmeye çalışan hakikî ve fedakâr muallimler, mürebbiler (eğiticiler) eksik değildi. Onların bize verdikleri feyiz (ilham) elbette esersiz kalmamıştır. Şimdi burada bir zati âliye (yüce, saygı değer kişiye) tesadüf ettim. ü, benim rüştiye birinci sınıfında muallimim idi. Bana henüz iptidaî (basit) şeyler öğretirken istikbal (gelecek) için ilk fikirleri de vermişti. Efendiler, izah etmek istiyorum ki ilk ilham ana baba kucağından sonra mektepteki mürebbinin lisanından, vicdanından, terbiyesinden alınır.” (Atatürk’ün Söylev ve Demeçleri 1-111, s.342)

Mustafa Kemal’in hangi özellikleri öğretmenlerinin dikkatini çekmesini ve başarılı bir öğrenci olmasını sağlamıştır?

  • Cevap: Mustafa Kemal’in öğretmenlerinin dikkatini çeken temel özellikler arasında, öncelikle öğrenmeye olan isteği ve merakı gelir. Kendisinin iptidaî (basit) şeyler öğrenirken dahi istikbal (gelecek) için büyük fikirleri düşünmesi, öğrenmenin sadece ders kitaplarından değil, çevresinden de geldiğini anlaması öğretmenlerinin dikkatini çeken bir özellik olmuştur. Ayrıca, Mustafa Kemal’in öğrenmeye olan açıklığı ve öğretmenlerinden aldığı feyizi (ilhamı) değerli kılması, onun başarılı bir öğrenci olmasını sağlamıştır. Bu özellikleri sayesinde Mustafa Kemal, sadece bilgi değil, aynı zamanda karakter gelişimi açısından da öğretmenlerinin gözünde öne çıkmış ve ilerideki liderlik yeteneklerini şekillendirmiştir.

12. Sınıf Semih Ofset Sek Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 18 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!