Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Semih Ofset Sek Yayınları Sayfa 167

“12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Sayfa 167 Semih Ofset Sek Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Semih Ofset Sek Yayınları Sayfa 167

I. II. Dünya Savaşı’nda Türkiye’nin İzlediği Diş Siyaset

Türkiye, Avrupa’da 1930’larda başlayan gruplaşmalar ve savaş tehlikesi karşısında bölgesel ittifaklarla güvenliğini sağlamaya çalışmıştı. Yeni bir savaşın yaklaştığını gören Atatürk, Türkiye’nin güvenliği ve bölgesel barışın devamı için komşu ülkelerle ilişkileri geliştirmeye büyük önem vermişti. Balkan Antantı ve Sadabat Paktı gibi ittifaklar kurularak sınırlar güvence altına alınmıştı. Milletler Cemiyetine üye olan Türkiye, Fransa ve İngiltere ile de ilişkilerini geliştirmeye başlamıştı.

II. Dünya Savaşı’nın başlamasından sonra Mihver ve Müttefik Devletler grupları Türkiye’yi stratejik konumu nedeniyle kendi yanlarına çekmeye çalıştı. Türkiye Müttefik devletler grubu ile daha yakın ilişkiler kursa da her iki taraf arasında denge siyaseti izleyerek II. Dünya Savaşı’nın sonuna kadar savaş dışında kaldı.

Savaşın taraflarının Türkiye’yi kendi yanlarına çekmek istemesinin sebepleri nelerdir? Tartışınız.

  • Cevap: Savaşın taraflarının Türkiye’yi kendi yanlarına çekmek istemesinin nedenleri stratejik konum, kaynaklar, jeopolitik önem, denge unsuru ve lojistik destekti. Türkiye ise tarafsız kalarak savaşın dışında kaldı.

12. Sınıf Semih Ofset Sek Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 167 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Tarih Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!