Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Semih Ofset Sek Yayınları Sayfa 164

“12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Sayfa 164 Semih Ofset Sek Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Semih Ofset Sek Yayınları Sayfa 164

2. II. Dünya Savaşı’nın Yayılması

Almanya’nın Polonya’ya saldırmasıyla İngiltere ile Fransa 3 Eylül’de Almanya’ya savaş ilan etti. Ancak Polonya’ya yardım edemediler. SSCB de doğudan Polonya topraklarına girdi. Böylece Polonya teslim oldu. Daha sonra SSCB, Baltık ülkeleri Estonya, Letonya ve Litvanya’yı işgal etti. Savaş kısa sürede yayılırken çok sayıda ülke savaşa dahil oldu (Tablo 5.1).

Almanya 1940’ta Norveç ve Danimarka’yı ele geçirdi. Daha sonra Hollanda, Belçika ve Lüksemburg’u işgal etti. Yardıma gelen İngiliz ve Fransız orduları püskürtüldü. Fransa’ya giren Alman ordusu Paris’i ele geçirdi (Görsel 5.1) ve 22 Haziran 1940’ta Fransızlar ateşkes antlaşmasını imzaladılar. Yapılan antlaşmayla Almanya işgali dışında kalan Fransa topraklarında Almanya’nın kontrolünde Vichy (Vişi) Hükümeti kuruldu.

Fransa’yı mağlup eden Hitler İngiltere’ye karşı hava saldırısı başlattı. Çok sayıda sivilin öldüğü bu saldırılara rağmen Almanya, İngiltere’nin teslim olmasını sağlayamadı.

İngiltere’yi mağlup edemeyen Hitler doğuya yöneldi ve SSCB’ye saldırmaya karar verdi.

Öncelikle Balkanlara yönelerek Romanya ve Bulgaristan ile ittifak yaptı, Yugoslavya’yı ele geçirdi. 22 Haziran 1941’de SSCB’ye “Barbarossa” adı verilen saldırı harekâtı başladı. Almanlar sonbaharda Leningrad kentine, Aralık ayında da Moskova’ya kadar ilerlediler. Ancak kış şartlarının ağırlaşmasıyla Almanların ilerleyişi durdu.

Almanların kuşattığı şehirlerden biri de Stalingrad idi. Alman ordusunun yoğun saldırısına rağmen (Görsel 5.2) kent başarıyla savunuldu. SSCB ordusu kış bastırınca karşı saldırıya geçerek Alman ordusunu mağlup etti. Daha sonra ilerleyerek 1944’te Polonya’ya ve Romanya’ya girdi.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Semih Ofset Sek Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 164 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!