Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Semih Ofset Sek Yayınları Sayfa 156

“12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Sayfa 156 Semih Ofset Sek Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Semih Ofset Sek Yayınları Sayfa 156

I. Dünya Savaşı’nda umduğunu bulamayan İtalya’da iç karışıklıklar sonucu Mussolini’nin kurucusu olduğu Faşist Parti 1922’de iktidara geldi. Mussolini iktidara geldikten sonra baskıcı, otoriter bir yönetim kurdu. “Her şey devlet içinde ve devlet için!” sloganıyla Mussolini tek güç olarak muhalefet partilerini kapattı. “Duce” (Duçe) yani önder unvanını kullanan Mussolini, “Mare Nostrum” (Latince Bizim Deniz) adı verilen politikasıyla Akdeniz çevresini egemenliği altina alarak Roma İmparatorluğu’nu yeniden kurmak için harekete geçti. Tam bir diktatörlük kurarak ülkeyi II. Dünya Savaşı’na sürükledi.

e. Nazizm

Nazizm (nasyonal sosyalizm) İtalya’da Benito Mussolini önderliğinde kurulan faşizm akımından etkilenerek Almanya’da ortaya çıkmıştır. Adolf Hitler (Görsel 4.16), milliyetçi bir sosyalizm fikrini Alman halkına uyumlu bir hâle getirerek Nazizm ideolojisini benimsemiştir. Faşizm ile örtüşen Nazizm, sosyalizmin görüşlerini yalnızca devletin ekonomik politikalarında uygulamıştır.

Almanya I. Dünya Savaşı’nın ardından önemli problemlerle karşı karşıya kalmıştı. İmparatorluğun yıkılmasından sonra cumhuriyete ve demokratik düzene geçiş ekonomik ve toplumsal sorunların çözümünde etkili olamadı. Dünya Ekonomik bunalımı Adolf Hitler’in başında olduğu Nazi Partisinin 1933’te iktidara gelmesine katkıda bulundu. Hitler iktidara geldikten sonra diktatörlüğünü ilan ettı. Nazi Partisi dışındaki siyasi partileri kapattı. Ülkenin yönetimini tamamen eline geçirerek muhaliflerini ortadan kaldırdı.

Versay Antlaşmasını tanımadığını açıkladı. Almanya için hayat sahası olarak gördüğü Doğu Avrupa’da yaşayan Alman azınlıkları kendi hakimiyetinde birleştirerek ve yeni topraklar elde ederek ülkesini güçlendirmek istedi. Uyguladığı saldırgan politikayla II. Dünya Savaşı’nın başlamasına zemin hazırladı.

Etkinlik

I. Dünya Savaşı’ndan sonra etkilerini arttıran aşağıdaki ideolojilerle ilgili araştırma yaparak tabloyu doldurunuz.

  • Cevap:

12. Sınıf Semih Ofset Sek Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 156 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!